Richarlisoni tregon pse ai iu bashkua Tottenhamit e jo Arsenalit ose Chelseat

Richarlisoni tregon pse ai iu bashkua Tottenhamit e jo Arsenalit ose Chelseat

Sport September 23, 2022 - 13:40
Lajmet e fundit nga Sporti

Richarlisoni ka zbuluar pse iu bashkua Tottenhamit e jo Arsenalit e Chelseat në një transferim prej 50 milionësh.

Richarlisoni ishte një futbollist shumë i kërkuar gjatë merkatos së verës dhe ka zbuluar pse përfundoi në Tottenham para Arsenalit ose Chelseat.

Sulmuesi brazilian përfundoi një transferim prej 50 milionë funtesh te Spurs më 1 korrik, por vetëm pasi tërhoqi shumë interes nga Emirates Stadium dhe Stamford Bridge.

Pasi kishte zgjedhur pikat e dukshme të uljes në Londër, 25-vjeçari ka shpjeguar se si Antonio Conte fitoi garën për nënshkrimin e tij.

Richarlison ka thënë ndërsa ishte larg në detyrën e ekipit kombëtar: “E di që Chelsea bëri një ofertë dhe besoj se Arsenali kontaktoi edhe Evertonin për të pyetur për situatën time, por Spurs hynë dhe pagoi tarifën, e dini? Është kaq e thjeshtë. Evertonit iu desh të shiste disa lojtarë për të shmangur një problem të Fair Play Financiar dhe negociatat ishin shumë të shkurtra, për të qenë i sinqertë.

“Isha me pushime në Brazil kur dëgjova se Tottenhami i kishte bërë një ofertë Evertonit. Isha i lumtur sepse ata janë një ekip i madh. Pastaj gjithçka ishte për klubet që negocionin një marrëveshje dhe për fat të mirë, gjithçka shkoi mirë. Antonio Conte më thirri gjatë negociatave dhe më shprehu se sa do të donte të më kishte në bord – kjo ishte jetike për vendimin tim”.

Richarlison përballet me konkurrencë të ashpër për vende te Spurs nga Harry Kane, Heung-min Son dhe Dejan Kulusevski, por ai ka bërë tetë paraqitje deri më tani dhe ka hapur serinë e golit kur ka shënuar dy gola në Ligën e Kampionëve kundër Marseillet.

Tottenham, i cili është ende i pamposhtur pas shtatë ndeshjeve të sezonit 2022-23 në Premierligë, do të rikthehet në aksion më 1 tetor kur do të luajë në derbi me Arsenalin. /Zeri.info