“Punonjësit e fabrikës mund të ankohen, jo Pep dhe Klopp”- presidenti i UEFA-s, Ceferini i përgjigjet trajnerit të Man Cityt dhe Liverpoolit për ankesat e programit

“Punonjësit e fabrikës mund të ankohen, jo Pep dhe Klopp”- presidenti i UEFA-s, Ceferini i përgjigjet trajnerit të Man Cityt dhe Liverpoolit për ankesat e programit

Sport June 25, 2022 - 17:51
Lajmet e fundit nga Sporti

Presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin, ka refuzuar ankesat nga trajnerët kryesorë si Pep Guardiola dhe Jurgen Klopp lidhur me përplasjen e orarit të ndeshjeve vendase dhe ndërkombëtare, duke mbrojtur zgjedhjet logjistike të organizatës së tij.

Si trajneri i Mançester Cityt ashtu edhe ai i Liverpoolit kanë shprehur ankesat e tyre për bllokimin e ndeshjeve me të cilat përballen skuadrat kryesore evropiane, veçanërisht pasi UEFA synon të shtyjë përpara me një ristrukturim drastik të Ligës së Kampionëve.

Por Ceferin ka goditur ankesat e tyre, duke treguar se ata nuk kanë asgjë për të ankuar pasi klubet e mëdha nuk janë të gatshme të bëjnë vetë lëshimet e kërkuara.

Është gjithmonë e lehtë të sulmosh FIFA-n dhe UEFA-n, por gjëja është e thjeshtë", tha Ceferin për Gazetta dello Sport. "Nëse luan më pak, merr më pak para. Ata që duhet të ankohen janë punëtorët e fabrikës që marrin 1000 euro në muaj.

“Të gjithë duan më shumë ndeshje kupe, por askush nuk heq dorë nga asgjë. Klubet donin 10 ndeshje në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve. Ata do të kenë tetë, është numri i duhur.

"Ligat vendase duhet të kenë 18 klube, por presidentët nuk janë dakord. Ata duhet të kuptojnë se dy kupa vendase janë shumë."

Diku tjetër, slloveni zgjeroi planet për të rritur Ligën e Kampionëve, i cili do të kalojë në një format të vetëm të grupeve të mëdha nga viti 2024 e tutje, pjesërisht në përpjekje për të shmangur përpjekjet e ardhshme të shkëputjes nga Super Liga Evropiane.

Sot tashmë mund të parashikoni se kush do të luajë në raundin e 16-të pas shortit”, shtoi ai.

Në të ardhmen, klubet e mëdha do të takohen më shpesh, klubet më të vogla do të kenë më shumë shanse për t'u kualifikuar dhe grupi do të luftohet deri në fund. Do të jetë spektakolare, 2024 është nesër”, ka thënë Ceferin. /Zeri.info