Infektuar: 18148
Shëruar: 15150
Vdekur: 666
Zymberi: UEFA ka qenë për zhvillimin e ndeshjes, por nuk lejuan autoritetet zvicerane

Zymberi: UEFA ka qenë për zhvillimin e ndeshjes, por nuk lejuan autoritetet zvicerane

Sport August 12, 2020 - 16:11

Pak orë me parë, Drita ka ateruar në aeroportin e Prishtinës "Adem Jashari"

Dueli final i fazës paraeleminatore të Ligës së Kampionëve ndërmjet Dritës dhe skuadrës irlandeze Linfield i paraparë të zhvillohet ditën e djeshme është anuluar.

Drejtori sportiv i Dritës, Valon Zymberi në një intervistë dhënë për "Klan Kosovën" ka treguar gjitha ndodhit që kanë ndodhur në Zvicër.

"Ka qenë një udhëtim i vështirë me shumë ndodhi, por gjithesesi ndeshje e parë është zhvilluar. Autoritet e UEFA nuk ka qenë për të ndaluar ndeshjen, por ato kanë rënë në desh me ato zvicerane", ka thënë fillimisht Zymberi.

"Takimi i dytë nuk është zhvilluar pasi një lojtar i yni ka rezultuar pozitiv me COVID-19 dhe kështu autoritet zvicerane kanë kërkuar që ekipi jonë të mos zhvillojë ndeshjen por që të gjithë ne të karintinohemi. Kështu UEFA ka qenë e pafuqishme për të marr një vendim tjetër dhe është dashur që ta respektojmë vendimin e shtetit zviceran", tregoi ai.

"UEFA na ka njoftuar që sot do të mblidhen, Komisioni i Etikës dhe Disiplinës ku do të diskutojnë për këtë ndodhi që ka ndodh. Gjithsesei ne mendojmë që është lëshim i madh nga UEFA, pasi ata është dashur që ta organizojnë në një shtet tjetër e jo në Zivcër pasi i ka rregullat më ndryshe dhe strikte", potencoi Valon Zymberi.

 "Kemi parë disa reagime kinse UEFA nuk ka qenë dakord për mos zhvillimin e ndeshjes. UEFA ka qenë për tu zhvilluar takimi por vendimi i tyre ka rënë në desh me autoritet zvicerane dhe kështu është dashur ti respektojmë ne", përfundoi drejtori sportiv i Dritës. /Sheshi