Pallati Kensington ndan detaje për gjendjen shëndetësore të Kate Middleton

Pallati Kensington ndan detaje për gjendjen shëndetësore të Kate Middleton

Showbiz May 22, 2024 - 08:38

Që kur Kate Middleton njoftoi se, ashtu si Mbreti Charles III, ajo vuan nga kanceri dhe po i nënshtrohet trajtimit mjekësor, ka pasur pak përditësime për gjendjen e saj shëndetësore.

Tani, Kensington Palace ka bërë një njoftim dhe ka dhënë detaje të projekteve në të cilat Princesha e Uellsit mbetet e përfshirë.

Përfshirja e Middleton në projektet sociale është tashmë e mirë-publikuar, me mbretërinë që mban qëllimin e saj për të ndihmuar ata në shoqërinë britanike që janë më në nevojë.

Një nga çështjet që ajo shqetëson më shumë është shëndeti mendor i fëmijëve, veçanërisht atyre nën moshën pesë vjeç.

Sipas deklaratës së Pallatit Kensington, një investim i tillë në fëmijërinë e hershme mund të ketë një ndikim në ekonominë britanike në masën rreth 45 miliardë funte.

Familja mbretërore britanike është euforike me gjetjet, dhe veçanërisht Middleton, sipas deklaratës, e cila pohoi: “Ajo është e emocionuar nga rezultatet e arritura”.

Përveç kësaj, thuhet se Princesha e Uellsit është ende duke u trajtuar për sëmundjen e saj dhe si rezultat ajo do të qëndrojë larg vijës së parë për një kohë.

Middleton do të vazhdojë të mbajë një profil të ulët për sa i përket çështjeve zyrtare, me bashkëshortin Princi William që do të vazhdojë të udhëheqë rrugën në atë front.

Mediat angleze kanë raportuar se burimet më të afërta me familjen mbretërore thonë se Middleton do t’i kthehet detyrave publike “kur ekspertët të japin dritën jeshile”.

Ata gjithashtu pretendojnë se, për momentin, Middleton ka nevojë për “privatësi” ndërsa ajo i nënshtrohet kimioterapisë. /Telegrafi