Bashkimi Evropian pret sqarime, pasi flamuri i BE-së s’u lejua në Eurovision

Bashkimi Evropian pret sqarime, pasi flamuri i BE-së s’u lejua në Eurovision

Showbiz May 14, 2024 - 09:37

Valëvitja e flamujve është një nga traditat e cila është mbajtur me dekada dhe ka karakterizuar festivalin, por këtë vit kjo është kthyer në diskutim dhe polemika, pasi EBU [Unioni i Transmetuesve Evropianë] ka vendosur të lejoheshin në arenë vetëm 37 flamujt e shteteve pjesëmarrëse këtë vit në Eurovision dhe ai me ngjyrat e ylberit që përfaqëson komunitetin LGBTI+.

Kjo ka ngjallur reagime edhe te Bashkimi Evropian, i cili po pret sqarime nga EBU-ja se pse flamuri që përfaqëson BE-në ishte i ndaluar, shkruan Zeri.info.

Zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian kanë kritikuar Eurovisionin për ndalimin e flamurit të tyre. Pavarësisht se nuk marrin pjesë si një entitet i unifikuar, shumë shtete anëtare marrin pjesë dhe flamuri i BE-së simbolizon unitetin mes tyre - kënga e skualifikuar holandeze nga Joost Klein kishte të bënte veçanërisht me këtë unitet evropian dhe shfaqi shumë flamurin e BE-së në videoklipin "Europapa".

“Komisioni Evropian synon të angazhohet në një diskutim të plotë me organizatorët e Eurovizionit në lidhje me këtë ndalim, duke shtuar polemikat ekzistuese rreth konkursit”, ka thënë zëdhënësi i Komisionit të BE-së, Eric Mamer.

Mameri vuri në dukje se aktualisht atyre u mungon informacioni nga organizatorët në lidhje me arsyetimin pas ndalimit të flamurit të Bashkimit Evropian.

Megjithatë, ndalimi ka mërzitur mjaftueshëm zëvendëspresidentin e BE-së Margaritis Schinas, duke nxitur diskutime me Unionin Evropian të Transmetimeve (EBU) me qendër në Zvicër, përgjegjës për organizimin e konkursit.

Mameri theksoi rëndësinë e njohjes së EBU-së si një gabim, duke thënë: "Ne sigurisht inkurajojmë EBU-në të kuptojë se ky është një gabim".

Nënkryetari i Komisionit, Margaritis Schinas, kritikoi vendimin për ndalimin e flamujve të BE-së, duke e quajtur atë një ndihmë për "armiqtë e Evropës" dhe e përshkroi veprimin si "goditës".

Këngëtari zviceran Nemo “kontrabandoi” flamurin jobinar, i cili përfaqëson personat të gjinisë asnjëjëse, edhe pse ai nuk ishte i lejuar të shfaqej, shkruan Zeri.info.

Pas fitores së tyre në finalen e madhe të “Eurovision 2024” Nemo mbajti konferencën zyrtare për shtyp të fituesit. Ata trajtuan çështje të ndryshme, veçanërisht ndalimin e flamurit jobinar brenda vendit të ngjarjes, ndërkohë përfaqësuesi zviceran kishte shfaqur flamurin jobinar gjatë paradës së madhe në natën finale dhe gjithashtu në dhomën e gjelbër.

Nemo u informua se tifozët e Eurovizionit nuk u lejuan të sillnin flamurin jobinar, duke u shoqëruar nga siguria dhe u tha që t'i hidhnin përpara se të hynin.

“Kjo është e pabesueshme. M'u desh të kontrabandoja flamurin tim sepse… Eurovizioni tha ‘jo’ dhe unë e bëra gjithsesi, kështu që… shpresoj që edhe të tjerët ta bëjnë këtë, por hajde! Pra, ky është pa dyshim një standard i dyfishtë dhe, siç thashë, kam thyer kodin dhe kam thyer trofeun. Trofeu mund të rregullohet. Ndoshta Eurovizioni ka nevojë për një rregullim të vogël herë pas here”. /Zëri