Mançesteri përcaktohet qytet mikpritës i edicionit të sivjetmë të MTV Europe Music Awards

Mançesteri përcaktohet qytet mikpritës i edicionit të sivjetmë të MTV Europe Music Awards

Showbiz March 01, 2024 - 11:03

Mançesteri do të jetë vendi ku do të mbahet sivjet ceremonia e çmimeve, MTV Europe Music Awards (EMA), për herë të parë në këtë qytet.

Në nëntor të vitit të kaluar, MTV EMA u anulua për shkak të “ndryshimeve të pabindura në ngjarjet botërore” pas shpërthimit të luftës midis Izraelit dhe Hamasit.

Ceremonia vjetore, e cila nderon me çmime artistët nga e gjithë bota, do të zhvillohet këtë vit në arenën e re “Co-op Live” më 10 nëntor, shkruan DailyMail.

Bruce Gillmer, president i muzikës, talenteve muzikore, programimit dhe ngjarjeve në Paramount dhe zyrtar i lartë për përmbajtjen e muzikës në Paramount+, tha: “MTV EMA është një nga ceremonitë muzikore më të mëdha globale, duke sjellë së bashku artistë lokale dhe ndërkombëtarë për të krijuar performanca ikonike për fansat në të gjithë botën”.

Image

“Me muzikën në zemrën e pasurisë kreative të Mançesterit, ky qytet i gjallë – me arenën e fundit ‘Co-op Live’ – do të garantojë një shfaqje të mrekullueshme në vitin 2024″.

MTV Europe Music Awards e vitit 2023 pritej të mbahej në “Paris Nord Villepinte” më 5 nëntor të vitit të kaluar.

Paramount tha në kohën e vendimit për të anashkaluar ceremoninë se ky vendim erdhi “nga një shpërfillje e kujdesshme për mijëra punonjësit, anëtarët e ekipit, artistët, fansat dhe partnerët që udhëhoqën nga të gjitha anët e botës për të sjellë shfaqjen në jetë” dhe “duke pasur parasysh ndryshueshmërinë e ngjarjeve botërore”.

Për ceremoninë MTV EMA të vitit 2024, kryetari i Këshillit të Qytetit të Mançesterit, Bev Craig, tha: “Si një qytet që njihet në të gjithë botën për skenën legjendare të muzikës sonë, MTV nuk mund të kishte zgjedhur një vend më të mirë për MTV EMA-në e këtij viti”.

“Me ekspertizën, përvojën dhe reputacionin që kemi gjithashtu për të realizuar ngjarje të suksesshme dhe klasifikuar botërore, jemi të sigurt që Mançesteri do të ofrojë një platformë të shkëlqyer për MTV EMA, dhe presim me padurim të mirëpresim MTV-në dhe komunitetin global të muzikës në qytetin tonë për një festë epike të muzikës dhe artistëve. Mançester takon MTV-në – nuk mund të presim”.

Gary Roden, drejtor ekzekutiv dhe menaxher i përgjithshëm i Co-op Live, tha se arena është “projektuar nga e para për të ofruar, në thelb, një përvojë vërtet të jashtëzakonshme për muzikën live dhe për fansat, dhe ne jemi të kënaqur që do të mbajmë një ngjarje që epitomizon çfarë përfaqëson arena jonë”.

Ai shtoi: “Jemi të nderuar që bëhemi pjesë e historisë së MTV EMA, dhe për të riafirmuar pozitën e Mançesterit në industrinë globale të muzikës live”.

Në vitin 2022, ngjarja u prezantua nga këngëtarja Rita Ora dhe bashkëshorti i saj, fituesi i çmimit “Oscar”, Taika Waititi, në “PSD Bank Dome” në Dyseldorf të Gjermanisë.

Taylor Swift fitoi katër çmime atë vit ndërsa Lewis Capaldi, Stormzy, Bebe Rexha dhe fituesit ukrainas të Eurovisionit, Kalush Orchestra, performuan. /Telegrafi