Angelina Mango triumfon në Itali: “La Noia” është fituesja e Sanremo 2024

Angelina Mango triumfon në Itali: “La Noia” është fituesja e Sanremo 2024

Showbiz February 11, 2024 - 18:46

Pas pesë netësh ka përfunduar edicioni i 74-të i Festivalit të Sanremo-s.

Angelina Mango ka fituar konkursin prestigjioz të këngës me “La Noia” dhe do të përfaqësojë Italinë në Eurovision Song Contest në maj.

Të shtunën e 10 shkurtit – dhe në orët e para të së dielës 11 shkurt – Sanremo në Itali arriti në përfundimin e tij emocionues.

Mbrëmja gala erdhi drejtpërdrejt nga Teatro Ariston ikonë në Sanremo, Liguria.

Angelina Mango ngriti trofeun e kërkuar të Sanremo-s pas performancës magjepsëse të këngës “La Noia”.

Pesë net Sanremo nënkuptonin pesë net votimi. Dhe pas një renditjeje përfundimtare të të 30 këngëve të shtunën mbrëma, ne patëm një Top 5 të edicionit të 74-të të Festivalit të Sanremo.

Fituesi u vendos më pas përmes një votimi publik (34%), një votimi nga juria e transmetuesve radiofonikë (33%) dhe një votimi nga juria e anëtarëve të shtypit (33%).

Angelina Mango ka nderin të jetë artistja pas këngës fituese të Sanremo 2024, “La Noia”.

Artistja në fjalë fitoi me 40.3% të votave. Në vendin e dytë, me 25.2%, u rendit kënga nga Geolier. Dhe në vendin e tretë, me 17.1%, ishte “Sinceramente” nga Annalisa.