Ndahet nga jeta ylli i “The Man From UNCLE”, David McCallum

Ndahet nga jeta ylli i “The Man From UNCLE”, David McCallum

Showbiz September 27, 2023 - 22:53

Ka vdekur David McCallum, legjenda televizive e serialit “The Man from UNCLE”. Aktori u nda nga jeta në moshën 90-vjeçare, vetëm pak ditë pas ditëlindjes së tij, që ishte më 19 shtator.

Sipas raportimeve, McCallum dha frymën e fundit në Nju Jork të hënën, më datë 25 të muajit, për shkaqe natyrore.

Në “Njeriu nga xhaxhai” ai luajti spiunin rus Ilya Kuriakin i cili punonte me amerikanin Napoleon Solo (Robert Vaughan). Seriali u krijua falë suksesit të aventurave të spiunazhit të luftës së ftohtë të James Bond në kinema dhe fitoi një audiencë fanatike në vitet ’60.

McCallum lindi në vitin 1933 në Skoci nga prindër muzikantë, një karrierë që ai ishte i destinuar të ndiqte, pasi kishte mësuar të luante oboe. Ai studioi muzikë në Akademinë Britanike të Muzikës, derisa më në fund zbuloi dashurinë e tij për aktrimin dhe u regjistrua në Actor’s Equity në 1946.

Njohja e madhe erdhi në fillim të viteve 1960 përmes ‘Billy Budd’, bazuar në romanin e Herman Melville. Madje ai triumfoi në aventurën legjendare të luftës të John Sturges “The great escape” (1963) e cila i hapi dyert kudo. /abcnews