Vdes në moshën 83-vjeçare “Mbretëresha e Rock n Rollit” Tina Turner

Vdes në moshën 83-vjeçare “Mbretëresha e Rock n Rollit” Tina Turner

Showbiz May 24, 2023 - 21:18

Tina Turner, një nga vokalistet më të mëdha të rock-ut dhe interpretueset më karizmatike, ka vdekur në moshën 83-vjeçare.

Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i saj.

“Tina Turner, ‘Mbretëresha e Rock’n Roll’-it ka vdekur sot e qetë në moshën 83-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë në shtëpinë e saj në Kusnacht afër Cyrihut, Zvicër. Me të, bota humbet një legjendë muzikore dhe një model”, deklaroi ai.

Ylli i lindur në SHBA ishte një nga këngëtaret më të pëlqyera të muzikës rock, e njohur për praninë e saj në skenë dhe një sërë hitesh, duke përfshirë The Best, Proud Mary, Private Dancer dhe What’s Love Got To Do With It, raporton news sky.

E quajtur Mbretëresha e Rock ‘n’ Roll-it, Tina Turner ishte e famshme për performancat e saj të egra dhe energjike në skenë dhe vokalin e fortë e të fuqishëm.

Ajo fitoi tetë çmime Grammy dhe u fut në Rock ‘n’ Roll Hall of Fame në 2021 si një artiste solo, pasi u fut për herë të parë së bashku me Ike në 1991.

Pas induksionit të saj solo, Hall of Fame vuri në dukje se si ajo kishte “zgjeruar idenë dikur të kufizuar se si një grua e zezë mund të pushtonte një skenë dhe të ishte njëkohësisht një fuqi dhe një qenie shumëdimensionale”.