Miliarderi dhe anëtari i familjes Porsche shkurorëzohet nga gruaja me demencë

Miliarderi dhe anëtari i familjes Porsche shkurorëzohet nga gruaja me demencë

Showbiz March 23, 2023 - 10:32

Miliarderi dhe anëtari i familjes Porsche, Wolfgang Porsche po divorcohet nga partnerja e tij prej 16 vitesh, e cila vuan nga demenca.

Burime pranë çiftit thanë se 79-vjeçari Porsche, e ka të vështirë të jetojë me gruan e tij 74-vjeçare për shkak të ndryshimeve në sjelljen e saj që kur ajo u diagnostikua me demencë.

Klaudia ka katër njerëz që kujdesen për të gjatë gjithë kohës pasi ajo vuan nga sëmundja prej dy vitesh.

Sipas raportimeve, Claudia nuk ka qenë në gjendje të kujdeset për veten prej muajsh dhe gjendja e saj mendore ka pësuar një rënie të shpejtë.

Wolfgang dhe Claudia janë bashkë që nga viti 2007 dhe u martuan në vitin 2019. Familja Porsche vlen 20 miliardë euro.

Mediat gjermane raportojnë se Wolfgang muajt e fundit është afruar më shumë me të dashurën e tij, 59-vjeçaren Gabriela Prinzessin zu Leiningen.

Gabriela – e njohur gjithashtu si Inaara Aga Khan – lindi në Frankfurt në prill 1963. Ashtu si gruaja e tij, edhe Porsche studioi drejtësi në Mynih dhe Këln.

Ajo u martua me Princin Karl-Emich zu Leiningen në 1991, por çifti u divorcua në 1998. Po atë vit ajo u martua me zviceranin Karim Aga Khan IV, 86 vjeç, imamin e 49-të Nizari Ismaili, i cili konsiderohet si pasardhës i Profetit Muhamed.

Çifti u divorcua në vitin 2014. Që nga viti 1999, Gabriela është përfshirë në programe të ndryshme zhvillimi të botës së tretë, duke promovuar mbështetjen dhe duke ofruar lehtësim nga fatkeqësitë natyrore.

Që nga viti 2004, ajo është përfshirë aktivisht në luftën kundër AIDS-it, duke mbështetur Fondacionin Gjerman për AIDS.

Wolfgang Porsche është një aksioner gjermano-austriak dhe kryetar i bordit mbikëqyrës të Porsche Automobil Holding SE, si dhe Porsche AG.

I lindur në Shtutgart ai është djali më i vogël i ish-dizajnerit dhe CEO i Porsche AG Ferdinand “Ferry” Porsche dhe Dorothea Reitz.

Gjyshi i tij ishte Ferdinand Porsche, themeluesi i Porsche AG. Vëllai i tij më i madh është Ferdinand Butzi Porsche, i cili projektoi Porsche 911 e parë. Ai ka katër fëmijë, të dy me regjisoren dhe skenaristen Susanne Bresser, me të cilën ishte i martuar nga viti 1988 deri në 2008. Porsche jeton në Zell am See, në Austri. /balkanweb