Personazhet e famshëm më të kërkuar në Google gjatë vitit 2022

Personazhet e famshëm më të kërkuar në Google gjatë vitit 2022

Showbiz November 26, 2022 - 08:24

Është publikuar lista e të famshmëve më të kërkuar në Google gjatë vitit 2022. Hulumtimi nga faqja e lajmeve e “CelebTattler” analizoi pikat e të dhënave nga tendencat e kërkimit në Google në vitin 2022, duke gjurmuar mbi 150 personazhe të famshëm – dhe përfundimisht duke kurorëzuar yllin e “Aquaman”, Amber Heard si numrin një.

Lista u pasua nga Kim Kardashian, Elon Musk, Tom Brady, Pete Davidson dhe madje edhe mbretëresha e ndjerë Elizabeth II, e cila mori vendin e tretë.

“Ky studim ofron një pasqyrë magjepsëse se cilët të famshëm kanë pasur ndikimin më të madh te populli amerikan dhe do të jetë interesante të shihet nëse këto shifra kërkimi rriten apo bien në vitin 2023”, tha zëdhënësi i “CelebTattler”.

Për shkak të betejës së profilit të lartë në gjykatë me ish-in e saj, aktorja 36-vjeçare kryesoi listën e të famshmëve më të kërkuar të vitit 2022, me një mesatare prej 5.6 milionë kërkimesh çdo muaj në SHBA.

Sigurisht, ish-partneri i saj, Johnny Depp, mbeti pak më pas, duke u renditur në vendin e dytë, duke fituar 5.5 milionë kërkime në muaj.

Lista u pasua nga Kim Kardashian, Elon Musk, Tom Brady, Pete Davidson dhe madje edhe mbretëresha e ndjerë Elizabeth II, e cila mori vendin e tretë.

Monarkja mbretërore më e gjatë e Britanisë vdiq në shtator në moshën 96-vjeçare, pas shtatë dekadash në fron – dhe fitoi 4.3 milionë kërkime të saj në Google në muaj për vitin. Ylli i futbollit Tom Brady ishte atleti më i kërkuar në Google në vitin 2022 dhe i katërti i famshëm më i kërkuar.

Ndoshta për shkak të divorcit të tij të papritur nga supermodelja Gisele Bundchen ose marrëdhënies së tij të përsëritur me NFL-në, gjithsej kërkimet e Brady arritën në 4.06 milionë në muaj.

Duke folur për çiftet e trazuara, Kim Kardashian dhe ish-i dashuri i saj Pete Davidson u renditën në vendin e pestë dhe të gjashtë respektivisht.

Elon Musk, shoku i Ye dhe CEO i diskutueshëm i Twitter, u rendit i shtati në listë, duke grumbulluar 3.19 milionë kërkime në Google në muaj në SHBA.

Kush mund të harrojë shuplakën famëkeqe në “Oscars”. Will Smith u rendit i teti në listë, menjëherë pas Musk me 3.15 milionë kërkime mujore. Chris Rock, pasi bëri një shaka fatkeqe për alopecinë e Jada Smith, u godit në fytyrë në skenë gjatë ndarjes së çmimeve Oscar 94 nga duart e Smith.

Pas në vendin e nëntë dhe të dhjetë ishin Millie Bobby Brown nga fama e “Stranger Things” dhe ylli i “Euphoria” Zendaya . Dy ikonat e femrave të reja u kërkuan në Google përkatësisht 2.78 milionë dhe 2.71 milionë herë. /dosja