Vdes reperi Coolio i hitit “Gangsta’s Paradise”

Vdes reperi Coolio i hitit “Gangsta’s Paradise”

Showbiz September 29, 2022 - 09:39

Reperi i njohur amerikan, Coolio, ka vdekur në moshën 59-vjeçare në Los Angeles, ka konfirmuar menaxheri i tij.

Artisti, emri i vërtetë i të cilit është Artis Leon Ivey Jr, vdiq në shtëpinë e një miku, tha menaxheri i tij për një kohë të gjatë, Jarez Posey, për Associated Press dhe media të tjera, duke përfshirë TMZ, Rolling Stone dhe Variety.

Shkaku i vdekjes nuk u konfirmua dhe një kërkesë e The Guardian drejtuar menaxherit të tij për një koment nuk u kthye menjëherë.

Coolio është më i njohur për këngën e tij të vitit 1995, “Gangsta’s Paradise“, për të cilën ai fitoi një çmim Grammy për performancën më të mirë solo rap. Hiti erdhi nga kolona zanore e filmit të Michelle Pfeiffer “Dangerous Minds” dhe u shfaq në këngën e Stevie Wonder të vitit 1976 Pastime Paradise.

Ai u nominua për pesë Grammy të tjerë gjatë një karriere që filloi në fund të viteve ’80.