Ushqimet që duhet t’i konsumoni për një jetë të gjatë e të shëndetshme

Ushqimet që duhet t’i konsumoni për një jetë të gjatë e të shëndetshme

Shëndetësi June 20, 2024 - 10:33

Janë disa produkte të thjeshta që zakonisht gjenden në kuzhinën e çdo shtëpie, por shumë prej nesh nuk e kanë idenë e vetive të dobishme që zgjasin jetën.

Salmoni

Për të filluar, vlen të përmenden vetitë e salmonit. Ky peshk zakonisht nuk perceptohet si një ushqim i shëndetshëm. Acidet yndyrore të përmbajtura në salmon ndihmojnë në zvogëlimin e kolesterolit, triglicerideve dhe inflamacionit të keq. Të tjera të ngjashme janë: ton, harengë dhe skumbri.

Lëngu i portokallit

Kujt nuk i pëlqen lëngu natyror i portokallit? Ai është plot me antioksidantë që stimulojnë enët e gjakut. Mund të jetë gjithashtu një ndihmë e madhe për zvogëlimin e presionit të gjakut. Mjafton të pini dy gota në ditë për të plotësuar nevojat e përditshme të vitaminës C në trupin tonë.

Kafeja

Studimet kanë treguar se pirja e kafesë mund të zvogëlojë rrezikun e sulmeve të zemrës me 20%. Megjithatë, mbani mend se kafeja mund të ketë efekt negativ në stomakun tuaj dhe kafeina e tepërt nuk është e mirë për shëndetin tuaj.

Hurma

Hurma ndihmon në zvogëlimin e kolesterolit sepse përmban kurkumin, i cili ka shumë veprime pozitive në trupin tonë. Kjo ndihmon në zvogëlimin e ruajtjes së yndyrës dhe zvogëlon inflamacionin në trup.

Çaji jeshil

Çaji jeshil është i njohur për vlerat e tij qetësuese. Për shkak se çaji përmban antioksidantë, ata zvogëlojnë thithjen e kolesterolit dhe nxitin metabolizmin. Për efekt maksimal, është e këshillueshme që të pini të paktën dy gota në ditë.

Buka integrale

Zakonisht hani bukë të bardhë? E pra, është e këshillueshme ta zëvendësoni atë me bukë integrale, sepse përmban fibra që parandalojnë akumulimin e kolesterolit në arterie.

Alga

Algat kanë shumë cilësi të dobishme. Ato janë të pasura me minerale, vitamina, proteina dhe antioksidantë. Konsumi i rregullt ndihmon normalizimin e presionit të gjakut dhe zgjeron enët e gjakut, e cila ndihmon për rrjedhjen e gjakut. Njerëzit që hanë alga deti kanë një reduktim kolesteroli deri në 15%.

Kanella

Përveç të qenit e shijshme për çaj dhe ëmbëlsira, ajo është ende një armë e mirë në luftën kundër kolesterolit. Për të pasur një efekt të rëndësishëm, mund të konsumoni disa lugë çaji në ditë.

Vaji i ullirit

Italianët dhe grekët e dinë se vaji i ullirit mund të bëjë mrekulli. Ai siguron trupat tanë me yndyrë të shëndetshëm dhe ul nivelet e kolesterolit. Kjo do të thotë se rreziku i infarktit të miokardit zvogëlohet në 41%.

Avokadoja

Yndyrat e përmbajtura në avokado rregullojnë kolesterinën e mirë dhe të keq, që kanë një ndikim të madh në shëndetin tonë. Përveçse ka një shije të mirë, ajo është gjithashtu e përshtatshme për lloje të ndryshme gatimesh dhe e bëjnë të lehtë për t’u përfshirë në dietë.