Vitamina E, një aleat i çmuar i shëndetit tonë

Vitamina E, një aleat i çmuar i shëndetit tonë

Shëndetësi November 29, 2023 - 10:21

Është shumë e dobishme në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit dhe gjithashtu një antioksidant i fuqishëm. Ja cilat janë ushqimet që e përmbajnë këtë vitaminë

Vitamina E është një aleat natyral për shëndetin e trupit tonë: përveç që është një antioksidant i fuqishëm i aftë për të luftuar efektin e dëmshëm të radikaleve të lira dhe plakjen qelizore, është tejet e rëndësishme për të luftuar sëmundjet kardiovaskulare dhe koronare të zemrës, për shembull duke shmangur mpiksjen e gjakut, të cilat mund të çojnë në formimin e trombeve.

Por kjo nuk është e gjitha: le të zbulojmë se ku dhe si mund ta marrim këtë vitaminë të çmuar dhe çfarë përfitimesh kemi.

Një nga detyrat kryesore të vitaminës E është mbrojtja e trupit tonë duke forcuar mbrojtjen imunitare: mbron indet nga radikalet e lira, mbron nga dëmet që shkakton ndotja, është e dobishme për të luftuar çrregullimet e lëkurës të tilla, si aknet dhe ekzema; është një ndihmë e vlefshme në komplikimet diabetike, është efektive kundër sëmundjeve gastrointestinale dhe është një aleat i mirë kundër sindromës premenstruale. Vitamina E gjithashtu zbut inflamacionin kronik dhe çmendurinë senile. A është e mjaftueshme?

Prandaj është e rëndësishme që të bëni një përcjellje natyrore të kësaj vitamine të çmuar: tani është e njohur se mirëqenia e organizmit tonë fillon nga tavolina dhe nga ajo që hamë çdo ditë. Vaj për vaj: për të siguruar një furnizim të mirë të vitaminës E, është e nevojshme të konsumojmë farat dhe të gjitha vajrat vegjetalë që janë nxjerrë prej tyre si, për shembull, vaj luledielli, vaj badiava, vaj kërp ose vaj farë liri. Këto vajra janë jashtëzakonisht të pasur me tokoferol, përbërësin më të vlefshëm të kësaj vitamine fantastike.

Miqtë e gjelbër: perimet dhe frutat, si dhe drithërat, janë të mbushura me vitaminë E. Por sigurisht perimet me gjethe jeshile, për shembull spinaq, brokoli, lakra, rrepa; ndërsa tek frutat avokadoja është një minierë e vërtetë.

Kurrë pa: frutat e thata, përveçse të mira, janë me të vërtetë të çmuara. Ngrënia e tyre na pengon të hamë ushqime me kalori të lartë apo me vlera ushqimore. Frutat e thata, dhe sidomos arrat, lajthitë, fistikët dhe bajamet, na furnizojnë edhe me vitaminën E.