Çfarë të hani nëse keni probleme me hemorroide?

Çfarë të hani nëse keni probleme me hemorroide?

Shëndetësi maj 23, 2018 - 19:07
Çfarë duhet konsumuar ekzaktësisht nëse vuan nga hemorroidet?

Merrni më shumë fibra! Qëndroni të hidratuar!

Kjo është këshilla e parë që iu jepet personave që vuajnë nga hemorroidet ( zgjerim i enëve të gjakut në pjesën e kanalit anal).

Por, çfarë duhet konsumuar ekzaktësisht nëse vuan nga hemorroidet?

Ushqime të pasura në fibra

Fibrat janë një pjesë e rëndësishme e dietës së shëndetshme. Fibrat parandalojnë hemorroidet duke shmangur kapsllëkun. Duhet të merrni rreth 25-30 gramë fibra në ditë, që mund t’i gjeni tek ushqime si fasulet, brokoli, karota, drithërat dhe frutat e freskëta.

Thjerrëza, fasule dhe fruta të thata

Mund të merrni sasinë e rekomanduar të fibrave çdo ditë nga familja e bishtajoreve. Vetëm ½ kupë bishtajore, si fasule, thjerrëza, bizele, mbulojnë ½ e sasisë së rekomanduar çdo ditë.

Rreth 20 bajame ose fistikë përmbajnë rreth 3 gramë fibra. Mund t’i përdorni fasulet dhe frutat e thata në sallatë.

Drithëra

Në vend të bukës së bardhë dhe makaronave konsumoni ushqime të prodhuara me miell drithërash, si bollgur, elb, ose miell thekre, për të rritur sasinë e fibrave të patretshme.

Frutat dhe perimet

Molla, pjeshka, patatet, kumbullat, të gjitha këto fruta dhe perime janë të pasura në flavonoide, përbërës që parandalojnë hemorroidet.

Prodhimet bimore të shumëngjyrshme, si boronicat, manaferrat, rrushi, domatet, sallata jeshile etj, janë gjithashtu të pasura në flavonoide.

LEXO EDHE: Mjekët i japin dy javë jetë, por ja si e lufton kancerin ajo

Një racion me fruta përmban rreth 3-4 gramë fibra. Nga një kupë me brokoli, kungull, sallatë jeshile, spinaq mund të merrni gjithashtu 4-5 gramë fibra.

Disa fruta dhe perime kanë përveçse fibra edhe shumë ujë. Kastraveci, selinoja, specat dhe shalqiri janë më së shumti ujë – më shumë se 90%.