Ja se si të aplikoni korrektorin nëse keni sy të thellë

Ja se si të aplikoni korrektorin nëse keni sy të thellë

Lifestyle November 21, 2023 - 23:52

Ky lloj syri është i prirë për rrathë të zinj, ndaj aplikimi i korrektorit me kalimin e kohës bëhet një rutinë e përditshme

Megjithatë, duhet të dini si ta aplikoni me disa hapa, në mënyrë që të mos e thajë atë lëkurë të hollë.

Sytë e vendosur thellë janë më të prirë ndaj rrathëve të errët, që do të thotë se aplikimi i korrektorit është një aftësi e domosdoshme. Por çfarë sysh janë ata – janë ata që ndodhen më thellë në grykën e syrit.

Për shkak të dukjes së fundosur, vetullat zakonisht janë më të theksuara dhe sytë janë më të mëdhenj.

“Sytë e vendosur thellë mund të kenë një rrudhje poshtë tyre që duket si një hije, por kjo është vetëm në këndin e brendshëm ku kocka orbitale thellohet. Nëse rrudha juaj është shumë e theksuar, pothuajse sikur është tërhequr, atëherë keni sy të thellë”, shpjegoi grimerja Jenny Patinkin, transmeton Telegrafi.

Arsyeja për këtë është, natyrisht, gjenetika.

“Sytë e vendosur thellë janë thjesht një formë tjetër sysh”, thotë grimerja e njohur Misha.

“Sytë e vendosur thellë janë thjesht një formë tjetër sysh”, thotë grimerja e njohur Misha Shahzada. Megjithatë, për shkak të stilit të jetesës, mungesës së gjumit, dehidrimit dhe plakjes natyrale, gjithçka bëhet më e theksuar. Dhe ndërsa humbasim indin dhjamor rreth kockës orbitale me kalimin e moshës, sytë mund të duken edhe më të zhytur.

Si të aplikoni korrektorin nëse keni sy të thellë?

Aplikimi i korrektorit në sytë e thellë është i thjeshtë në disa hapa.

1. Përgatitja e lëkurës

Një dukje pa të meta grimi fillon gjithmonë me kujdesin e lëkurës. Sidomos kur keni të bëni me zonën e ndjeshme nën sy, do t’ju duhet të siguroheni që zona të qëndrojë e hidratuar dhe e lagësht siç duhet.

"Unë gjithmonë theksoj rëndësinë e aplikimit të kremit rreth syve për të përgatitur lëkurën për grim, veçanërisht rreth syve ku produkti futet më shumë në rrudha", thekson Shahzada.

Edhe më mirë nëse ai krem është i pasur me substanca aktive si vitamina C, kafeinë ose shafran i Indisë, për neutralizimin afatgjatë të rrathëve të zinj.

Një abetare është gjithashtu e dobishme për një efekt ndriçues shtesë. Jo vetëm që primeri ndihmon që grimi të zgjasë gjatë gjithë ditës, por mund të shtojë një efekt rrezatues.

2. Hija e duhur

"Meqenëse shumica e rrathëve poshtë syve janë blu ose vjollcë, ju mund ta korrigjoni ngjyrën duke përdorur një gamë nga pjeshke e lehtë në të kuqe-portokalli, në varësi të ngjyrës së lëkurës tuaj", shpjegon Shahzada. Sa më e errët lëkura juaj, aq më i errët është korrektori juaj.

Ne përdorim gjithashtu rregullin e ekuilibrit, vjollca neutralizon zbehjen, ngjyra portokalli pjeshke mund të ngrohë hijet e ftohta. Korrigjuesit, përkatësisht, vijnë në disa variante, të tilla si jeshile, vjollcë dhe variante të ndryshme neutrale.

3. Fshehja

Zgjidhni një korrektor kremoz që ka një aplikues të saktë. Meqenëse sytë e thellë zakonisht kanë një rrip hije në këndin e brendshëm, aplikojeni korrektorin vetëm në atë vend, nuk është e nevojshme ta aplikoni atë në të gjithë zonën nën sy.

Ju gjithashtu duhet të zgjidhni një korrektor që nuk është më shumë se një nuancë më i hapur se toni natyral i lëkurës tuaj.

"Është mirë të përdorni një korrektor shumë të lehtë për të zbardhur hijen poshtë syrit, por duhet të keni kujdes që të mos i theksoni më tej, sepse qëllimi është mbulimi i tyre", thotë Patinkin.

Sa i përket përzierjes, ajo rekomandon përdorimin e një furçe të vogël korrektuese.

"Me një furçë të madhe mund ta aplikoni produktin jashtë zonës së hijes, gjë që nuk është qëllimi", thekson grimuesja. Para kësaj, shtypni butësisht majat e gishtave në rrathët e errët për të ngrohur lëkurën.

"Kjo do të ndihmojë që korrektori të përzihet me lëkurën", shton Giglio, shkruan mbg.