Jeton Neziraj vlerësohet për shfaqjen “The Handke Projekt”, merr dy çmime në festivalin e teatrove në Podgoricë

Jeton Neziraj vlerësohet për shfaqjen “The Handke Projekt”, merr dy çmime në festivalin e teatrove në Podgoricë

Kultura September 17, 2023 - 22:30

Juria e Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit Alternativ (FIAT) në Mal të Zi shfaqjen “The Handke Project” nga dramaturgu Jeton Neziraj me regji të Blerta Rrustemi-Nezirajt, e ka vlerësuar si një përballje të dhimbshme sa i përket pozicionimit të krijuesve në raport me pushtetet, përcjell KultPlus.

Festivali ka shpallur shfaqjen si më të mirën. Shfaqja po ashtu ka marrë edhe çmimin për aktorin më të mirë. Çmimi i ka takuar aktorit të njohur Arben Bajraktarajt.

Juria e Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit Alternativ (FIAT) e ka vlerësuar shfaqjen si një përballje të dhimbshme sa i përket pozicionimit të krijuesve në raport me pushtetet.

“Kjo shfaqje është një përballje e dhimbshme me enigmën shekullore të pozicionimit të krijuesve dhe intelektualëve kundër pushtetit – duke vënë në dukje përgjegjësinë problematike të intelektualëve. Projekti ‘Handke’ është e kundërta e paradigmës. Ansambli i shfaqjes i drejtuar nga Blerta Rrustemi-Neziraj krijoi një shfaqje që është një mozaik skëterrë, që na lë të habitur”, shkruhet në arsyetimin e jurisë së Festivalit në përbërje të shkrimtarit dhe drejtorit të Teatrit të Qytetit të Podgoricës, Stevan Koprivica (kryetar), dhe anëtarëve Jelena Miniq, aktore e Teatrit Kombëtar të Malit të Zi, dhe Edin Jasharoviq, producent dhe dekan i Fakultetit të Arteve Dramatike në Cetinjë.

Edicioni i 38-të i Festivalit me traditë sivjet është mbajtur prej 8 deri më 17 shtator. / kultplus.com