Për rolin e refugjatit shqiptar, aktori jug-afrikan fiton çmim të madh “Oscar për Rininë”

Për rolin e refugjatit shqiptar, aktori jug-afrikan fiton çmim të madh “Oscar për Rininë”

Kultura October 03, 2022 - 10:23

Caleb Payne, një aktor i ri nga Stellenbosch, Western Cape, Afrikë e Jugut, ka bërë histori në ndarjen e çmimeve të Akademisë së Artistëve të Rinj, ose “Oscar për Rininë”, të dielën, më 2 tetor.

11-vjeçari është aktori i parë afrikano-jugor që fiton çmim të madh në këtë ceremoni në 43 vjet. Payne fitoi një çmim “Oscar për Rininë” për rolin e tij në filmin “Good Life” të “Netflix”-it.

Aktori me bazë në Stellenbosch luajti një refugjat shqiptar, Jetmirin, në “Good Life”, një film i “Netflix”-it me regji të regjisores vendase Bonnie Rodini. Filmi përcjell një grua që gjen strehim në Cape Town dhe takon një djalë të vogël që i tregon asaj rrugën e jetës.

Duke folur për nominimin e tij për “Oscar për Rininë” me “TimesLive”, Payne tha se ishte i emocionuar që po kalonte të njëjtin tapet të kuq si yje si Tom Cruise dhe Steven Spielberg.

“Jam shumë, shumë i emocionuar”, tha ai.

Payne u largua me çmimin e artistit kryesor të të rinjve të filmit artistik për “Good Life” në “Oscars për Rininë” më 2 tetor. Fitorja e talentit të ri e bën atë aktorin e parë afrikano-jugor që fiton një çmim të këtillë në 43 vjet.

“Tani që kam fituar çmimin, ishte kaq e papritur. Nuk isha i sigurt se si do të dilte dhe nuk doja t’i ngrija shumë shpresat e mia, por fitova dhe ndihem sikur është joreale”, tha Payne në një intervistë për “TimesLive”.

“Gjëja ime e preferuar në mbrëmje ishte të shikoja të gjitha fjalimet dhe të nominuarit dhe reagimet e tyre kur fituan. Dhe pastaj fitova vetë. Uau”.

Në një intervistë me “Oscars për Rininë”, Payne tha se i pëlqente të takohej me njerëz nga fusha të ndryshme të jetës në industrinë e argëtimit.

“Nuk ka hierarki në një set filmik. Të shohësh fundin e punës së dashurisë në një ekran të madh me kokoshka, karamele dhe pije është shumë interesante”. /Zëri