Infektuar: 73048
Shëruar: 61986
Vdekur: 1649
Albanologu kroat që sakrifikoi jetën për të hedhur dritë mbi historinë e shqiptarëve

Albanologu kroat që sakrifikoi jetën për të hedhur dritë mbi historinë e shqiptarëve

Kultura February 19, 2021 - 15:39

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta ka përkujtuar sot Milan Shuflaj , të cilin e ka cilësuar si, mikun e madh të kombit tonë, Dëshmorin e Albanologjisë.

“Në 90-vjetorin e vrasjes së tij brutale, nderojmë sot me mirënjohje kujtimin e paharruar dhe veprën e jashtëzakonshme të mikut të madh të kombit tonë, Dëshmorit të Albanologjisë, Milan Shuflaj, i cili sakrifikoi jetën për të hedhur dritë mbi të vërtetën e historisë dhe lashtësisë të shqiptarëve”, është shprehur presidenti Meta.

“Një zemër kroate, që rrahu për Shqipërinë, u përjetësua si një urë e rëndësishme lidhëse dhe simbol i miqësisë tradicionale mes dy popujve tanë, ka theksuar Presidenti Meta. /KultPlus