John Lennon nderohet me vulë përkujtimore

John Lennon nderohet me vulë përkujtimore

Kultura shtator 12, 2018 - 09:20

Syzet e rrumbullakëta të Lennon dhe flokët e tij të gjata të viteve 1970 do të zbukurojnë një pullë amerikane, shkruan mediumi “Billboard” transmeton sot gazeta "Zëri".

E veja e Lennon, Yoko Ono dhe djali i tyre Sean Lennon ishin në Parkun Qendror të New Yorkut të premten për të festuar publikimin e pullës postare të Shërbimit Postar të SHBA-së, që nderonte anëtarin e ndjerë të “Beatles”. Qindra tifozë të “Beatles” u mblodhën për këtë ngjarje. “E di që babai im do të kishte qenë vërtet i emocionuar për t'u pranuar zyrtarisht në këtë mënyrë, në një vulë”, tha Sean Lennon.

Vula përkujtimore përmban një foto të Lennonit të bërë në vitin 1974, në çatinë e ndërtesës së tij në Manhattan, nga fotografi Bob Gruen, i cili gjithashtu foli në këtë ngjarje. Vula është dizajnuar të duket si një disk 45 rpm. “Të gjithëve u pëlqen të dëgjojnë këngët e John dhe unë jam shumë krenar për këtë, por edhe fakti që sot ju njerëz jeni këtu. Është e pabesueshme”, tha Yoko Ono.

Turma e priti atë ngrohtësisht, duke ia dhënë një duartrokitje të fuqishme.

Pas ngjarjes njerëzit u rreshtuan për të blerë pulla dhe për të shijuar një ditë tjetër të Beatlemanias në New York City.

“The Beatles” ishte i përbërë nga John Lennon, Paul McCartney, Ringo Starr dhe George Harrison dhe kulmin e suksesit e kishin arritur gjatë viteve të ’60-ta dhe të ’70-ta. Ata konsiderohen njëri nga grupet më të kërkuara ndonjëherë dhe me më së shumti influencë në historinë e muzikës./Zëri/