23-vjeçari nga Kosova kapet me armë në valixhe në aeroportin e Tiranës, po udhëtonte për në Itali

23-vjeçari nga Kosova kapet me armë në valixhe në aeroportin e Tiranës, po udhëtonte për në Itali

Kronika June 21, 2024 - 09:37

Policia në Rinas ka goditur një tentativë për të trafikuar armë zjarri në Shqipëria në Itali.

Siç bëhet e ditur, gjatë operacionit të koduar “Skaneri” u arrestua një 23-vjeçar, banues në Pejë.

Nga kontrolli nëpërmjet skanerit, në çantën e të riut u gjet dhe u sekuestrua 1 armë zjarri pistoletë me municion luftarak.

Njoftimi i Policisë:

Intensifikimi i kontrolleve, parandaloi një tentative për të trafikuar armë zjarri nga Shqipëria në Itali. Finalizohet operacioni policor i koduar “Skanimi”. Sekuestrohet 1 armë zjarri pistoletë me municion luftarak.

Arrestohet në flagrancë poseduesi i armës (shtetas kosovar).

Si rezultat i kontrolleve të dedikuara, bazuar në analizën e rrezikut dhe në informacionet e inteligjencës policore, të intensifikuara për shkak të fluksit në hyrje/dalje, shërbimet e Policisë Kufitare të PKK Rinas, në bashkëpunim me shërbimet e Sigurisë në aeroportin e Rinasit, finalizuan operacionin policor të koduar “Skanimi”, në kuadër të të cilit u godit një tentativë për të trafikuar armë zjarri nga Shqipëria në Itali.

Gjatë këtij operacioni u kap në flagrancë dhe u vu në pranga, në dalje të Shqipërisë, shtetasi kosovar D. G., 23 vjeç, banues në Pejë.
Nga kontrolli nëpërmjet skanerit, në çantën e këtij shtetasi, u gjet dhe u sekuestrua në cilësinë e provës materiale, 1 armë zjarri pistoletë me municion luftarak.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Trafikimi i armëve dhe i municionit”.