Zvicër: 17 vjet burgim për vrasësin e Shqiponja Isufit

Zvicër: 17 vjet burgim për vrasësin e Shqiponja Isufit

Kronika June 14, 2024 - 20:27

Gjykata e Qarkut të Badenit në Zvicër ka vendosur që të dënojë me 17 vjet burg vrasësin e Shqiponja Isufit.

I dyshuari është burri i të ndjerës, shtetas i Maqedonisë së Veriut, kurse sipas gjykatës, ka qenë xhelozia të cilën nuk e ka pranuar mbrojtja e të akuzuarit.

Avokati i tij thotë se vrasja nuk ishte planifikuar me gjakftohtësi, por ka qenë shprehje e një “emocioni të justifikuar, të dhunshëm”.

Ai tha se klienti i tij duhet të lirohet nga akuza për vrasje dhe të dënohet me tetë vjet burg vetëm për vrasje, thuhet në mediat e huaja.

Megjithatë, pesë gjykatësit nuk menduan njëjtë. Ata njëzëri e kanë dënuar 49-vjeçarin me 17 vite burg për vrasje. Prokuroria publike kishte kërkuar 18 vjet. Përveç kësaj, ai duhet t’u paguajë vartësve të mbijetuar gjithsej 200,000 franga si dëmshpërblim.

Ai do të përballet me pretendime të mëtejshme për dëmshpërblim në procedurë civile.

“E keni shuar yllin e shndritshëm Shqiponjën, siç kanë thënë të afërmit, për arsye të kota”, iu drejtua disa herë kryetari i trupit gjykues drejtpërsëdrejti të akuzuarit në arsyetimin e aktgjykimit.

49-vjeçari fillimisht e ka marrë parasysh vendimin pa lëvizur, më pas i luftoi lotët.

Gjykata njohu si motiv xhelozinë. “Ju keni pranuar se e keni monitoruar gruan tuaj për javë të tëra dhe pothuajse në tërësi”, tha gjyqtari.

Sipas të akuzuarit, çifti zviceran, të cilët të dy kanë rrënjë shqiptare, kanë pasur një marrëdhënie harmonike, dashurie. Ajo bëri një karrierë si doktoreshë e ekonomisë dhe fitoi shumë para. Ai, një ekonomist i trajnuar biznesi me një rrugë të vështirë karriere, u kujdes për familjen dhe dy fëmijët.

Pavarësisht harmonisë së pretenduar, ai monitoronte Shqiponja Isufin nëpërmjet gjurmuesit të celularit në muajt para krimit. Ai e kishte pajisur shtëpinë që ata ndanin në Bergdietikon me video-kamera për disa kohë – përveç banjës si një skenë krimi të mëvonshëm.

Mania e kontrollit u bë bumerang për të: “Përmes kamerave të shtëpisë, në dispozicion me video kemi diskutime dhe mosmarrëveshje të ndryshme, të gjitha në dosje”, tha gjyqtarja. Pak orë para krimit, kamerat regjistruan se bashkëshortja kishte lajmëruar largimin nga “ferri i kamerës”.

Siç kishte përshkruar i akuzuari, Shqiponja Isufi mësohet se kishte bërë dush në vaskën e shtëpisë së përbashkët në mes të natës së 25 shtatorit 2022. 49-vjeçari ka shkuar në tualet, ku celulari i saj ishte mbi lavaman. Ai e mori dhe zbuloi fotot intime të gruas së tij me një burrë tjetër. Ai e dinte kodin.

41-vjeçarja kishte dashur t’i rrëmbejë celularin nga dora. Pati një përleshje në të cilën të dy ranë në vaskë, e cila ishte e mbushur rreth dy të tretat. Me peshën e tij prej më shumë se 100 kilogramësh në atë kohë, ai ka shtyrë nën ujë Shqiponja Isufin, e cila po rezistonte, derisa ajo nuk lëvizte më.

“Ju e mbytët gruan me dorën tuaj”, tha gjykatësi. Kjo dëshmon për “brutalitetin e theksuar dhe indiferencën e frikshme” ndaj jetës.

Më pas 49-vjeçari veshi rroba të thata, hodhi tharësen e flokëve në vaskë, mbylli banjën nga jashtë dhe hodhi çelësin poshtë derës për të falsifikuar vetëvrasjen. Për gjyqtarin, kjo sjellje pas krimit duhej të cilësohej si “veçanërisht e paskrupullt”. “Në vend që të nisje masat e para të shpëtimit, ke hequr rrobat dhe i fute në lavatriçe”.

Vetëm pak më vonë i akuzuari lajmëroi shërbimet e urgjencës. “Telefonata 15-minutëshe tregon në mënyrë mbresëlënëse se sa indiferent ishte ai ndaj vdekjes së gruas së tij”, kishte thënë prokurori në deklaratën e tij. Avokati mbrojtës kundërshtoi: “Nëse e dëgjoni thirrjen e urgjencës, e dini që nuk ishte false”.

Prokurori e kishte akuzuar 49-vjeçarin se natën e krimit ka vepruar me dashje në mënyrë që dera e banjës nuk është hapur, pavarësisht udhëzimeve telefonike të policisë, të cilat i akuzuari i ka mohuar. “Nuk kisha forcë në këtë situatë”, shpjegoi ai. Një ndihmës mjekësor më vonë theu derën pa asnjë problem. Ai ka mundur të përcaktojë vetëm vdekjen e Shqiponja Isufit.

Disa orë më vonë, i akuzuari përgatiti mëngjesin e së dielës për fëmijët e tyre si zakonisht. Kur ata e pyetën pse kishte kaq shumë njerëz në shtëpi, ai u tha atyre “se mami ka vdekur”, por jo si ka vdekur. Sipas avokatit të familjes së viktimës, ai mësohet se është ankuar te të afërmit e tij, të cilët kanë nxituar në vendngjarje, të pikëlluar thellë, se gruaja e tij e kishte braktisur atë dhe fëmijët, edhe pse ajo kishte thënë se nuk do ta bënte kurrë. “E gjithë kjo ishte një kryevepër aktrimi pothuajse perfekte”, tha përfaqësuesi ligjor i fëmijëve të mitur. Mbrojtësi kundërshtoi: “Ai nuk u shtir për trishtimin dhe dëshpërimin e tij të thellë, është e vërtetë”.

“Më vjen shumë keq për atë që të kam bërë”

42 orë pas krimit, ku i akuzuari u kishte lexuar fëmijëve të tij një histori para gjumit dhe i kishte çuar në shkollë si çdo të hënë, policia e arrestoi atë vonë në mbrëmjen e 26 shtatorit 2022.

Vetëm autopsia kishte sjellë siguri se Shqiponja Isufi ishte vrarë me dhunë.

Në fjalën e tij përmbyllëse të enjten, 49-vjeçari kishte thënë me lot me një zë të lëkundur se “i mungon gruaja dhe fëmijët e tij çdo ditë”. Dhimbja është e padurueshme. “Zemra ime, më vjen shumë keq për atë që të kam bërë”.

Dy fëmijët e mitur janë vendosur me prindër kujdestarë në ambientin e familjes së nënës së tyre të vrarë, Shqiponja Isufi. Ndonëse si pasojë e krimit kanë pësuar një çrregullim traumatik dhe janë në terapi, ata janë mirë, sipas avokatit të viktimës. “Fëmijët janë plotësisht të integruar në shkollë dhe në rrethin e tyre të miqve”.

Tashmë në prag të ditës së fundit të gjykimit, avokati mbrojtës i tha gazetës “tagesanzeiger” se vendimi me gjasë do të ankimohej në Gjykatën e Lartë në rast të një vendimi që e shpallë atë fajtor për vrasje. /klankosova