Identifikohet grupi që fuste në qarkullim dy euro false, arrestohen në flagrancë gjashtë të dyshuarit me 85 mijë euro

Identifikohet grupi që fuste në qarkullim dy euro false, arrestohen në flagrancë gjashtë të dyshuarit me 85 mijë euro

Kronika November 29, 2023 - 09:01
Mbi 85 mijë euro të monedhës dy euro i prodhuan, falsifikuan dhe i lëshuan në qarkullim, arrestohen gjashtë persona

Gjashtë persona janë arrestuar mëngjesin e sotëm për veprën penale “Falsifikim i parasë” (prodhimi dhe vënia në qarkullim).

Prokuroria Speciale e Kosovës ka njoftuar se të arrestuarit janë tre nga Kosova dhe tre nga Maqedonia e Veriut, shkruan Zeri.info.

Sipas njoftimit, mbi 85 mijë euro ka qenë vlera e parave të falsifikuara të monedhës metalike 2 euro.

“Kodit Penal të Republikës së Kosovës, pasi kanë qenë shpërndarësit e parave të falsifikuara, konkretisht monedhave metalike dy (2) €uro të falsifikuara. Ndërkaq, tre (3) nga personat e dyshuar janë shtetas nga Maqedonia e Veriut dhe tre (3) të tjerë shtetas të Kosovës. Nga ky operacion janë sekuestruar thasë me nga 2 euro metalike në vlerë prej tetëdhjetë e pesëmijë e dhjetë (85.010.00) euro, të cilat dyshohen se janë të falsifikuara. Po ashtu, janë sekuestruar katër (4) vetura, të cilat janë përdorur nga personat e arrestuar dhe shtatë (7) telefona celularë”, thuhet në njoftim, raporton Zeri.info.

Njoftimi i plotë i Prokurorisë, pa ndërhyrje:

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK) dhe Policia e Kosovës, Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit, ka realizuar një operacion gjatë të cilit është identifikuar një grup i cili merrej me prodhimin/shpërndarjen dhe futjen në treg të parave të falsifikuara, të cilat dyshohet se janë prodhuar në një shtet fqinj me Kosovën dhe me pastaj nga grupe kriminale shpërndahen në shtetet e rajonit.

Prokuroria Speciale njofton se në këtë operacion janë arrestuar në flagrancë gjashtë (6) persona të dyshuar, për veprat penale “Falsifikimi i parasë” (prodhimi dhe vënia në qarkullim) nga Neni 296 i Kodit nr. 08/L-074 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës, pasi kanë qenë shpërndarësit e parave të falsifikuara, konkretisht monedhave metalike dy (2) euro të falsifikuara. Ndërkaq, tre (3) nga personat e dyshuar janë shtetas nga Maqedonia e Veriut dhe tre (3) të tjerë shtetas të Kosovës.

Nga ky operacion janë sekuestruar thasë me nga 2 euro metalike në vlerë prej tetëdhjetë e pesëmijë e dhjetë (85.010.00) euro, të cilat dyshohen se janë të falsifikuara. Po ashtu, janë sekuestruar katër (4) vetura të cilat janë përdorur nga personat e arrestuar dhe shtatë (7) telefona celularë.

Personat e arrestuar me aktvendim të prokurorit të Shtetit janë dërguar në mbajtje për 48 orë, si dhe brena afateve kohore ligjore do të bëhet kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit. /Zëri

 

Image

Image

Image

Image

Image

Image