Digjen edhe tri vetura të tjera në veri me tabela RKS
Foto:Ilustrim

Digjen edhe tri vetura të tjera në veri me tabela RKS

Kronika March 31, 2023 - 10:28

Sot pas mesnatës në veri të vendit është raportuar se nga persona të panjohur janë djegur edhe tri vetura, që u përkasin viktimave të nacionalitetit serb, të cilat kanë qenë të parkuara njëra në rrugën “Kral Milutin”- Zveçan, tjetra në rrugën “Ivo Lola Ribar”- Mitrovicë Veriore, si dhe e treta në rrugën “Vlade Çetkoviq”- Mitrovicë Veriore.

Kështu ka bërë të ditur Policia e Kosovës përmes një komunikate për media, transmeton Zeri.info.

Pas dy veturave të djegura më datën 30.03.2023 në veri të vendit, pas mesnatës së datës 31.03.2023, u është vënë zjarri edhe tri veturave të tjera, të cilat u përkasin viktimave të nacionalitetit serb, e të cilat ishin regjistruar me targa të Republikës së Kosovës (RKS).

“Sikurse edhe në rastin e parë, edhe në rastin e dytë, pas pranimit të informacioneve, njësitet policore menjëherë kanë dalë në vendin e ngjarjes, duke angazhuar njësitë kompetente policore, përfshirë forenzikën, të cilat kanë ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme hetimore”.

“Lidhur me rastin është njoftuar prokurori kompetent, me udhëzim të të cilit janë iniciuar rastet ‘Zjarrvënie’ për procedura të mëtejme hetimore. Policia e Kosovës do të vazhdojë angazhimin e saj drejt hetimit dhe zbardhjes së rasteve të tilla, si dhe në ofrimin e sigurisë për të gjithë qytetarët pa dallim”, thuhet në komunikatë. /Zëri