Dietë vegane për t’u dobësuar

Dietë vegane për t’u dobësuar

Jetë qershor 11, 2018 - 17:39
Lexo detajet

Dieta vegane ka qenë mjaft e përhapur vitet e fundit dhe bëhet fjalë për një regjim ushqimor ndryshe nga ajo vegjetarianë, që përjashton çdo lloj produkti me origjinë shtazore, përfshi dhe mjaltin dhe vezën.

Dhe pse mund të jetë e vështirë të shkëputesh nga pjatat tradicionale, kombinimi i ushqimeve të propozuara ka pak kalori dhe e pasur me veti që të ndihmojnë të ruash linjat.
Dieta vegane kryesisht përbëhet nga bishtajoret dhe drithërat, frutat e thata dhe farat, fruta dhe perime, alga detare dhe drithëra integrale. Më poshtë keni një shembull që mund ta ndiqni të dietës vegane
E hënë

Mëngjes: Sallatë frutash

Mesvakt: Një grusht fruta të thata

Drekë: falafel dhe humus me perime.

Pasdite: një gotë me qumësht vegjetal, kokosi, bajamesh apo soje, dhe një tost me domate dhe vaj.

Darkë: Picë pa djathtë dhe produkte të tjera shtazore

E martë

Mëngjes: Një gotë qumësht vegjetal, një tostë integrale me pure avokado dhe domate

Mesvakt: Miks i frutave të freskëta

Drekë: Sallatë me kuinoa, asparag dhe luleshtrydhe

Pasdite: Një gotë me qumësht vegjetal dhe një lugë më fara luledielli

Darkë: Brokoli në tigan me kungull dhe tofu

E mërkurë

Mëngjes: lëng portokalli shoqëruar me një dardhë dhe një kivi, një grusht fruta të thata dhe një tostë me salltë jeshile dhe vaj ulliri.

Mesvakt: Një gotë qumësht vegjetal dhe biskotë vegane.

Drekë: krem patatesh dhe preshi, qofte tërshëre dhe domate dhe trumzë.

Pasdite: Një mollë dhe një dorë me arra, 20 gram.

Darkë: Sallatë me qiqra, oriz integral dhe tofu, bukë integrale dhe kos soje.

E enjte

Mëngjes: Një dardhë dhe një pjeshkë, një gotë me qumësht vegjetal dhe një dorë me fruta të thata

Mesvakt: mollë dhe kivi dhe biskota integrale ose vegane.

Drekë: makarona me salcë domate dhe tofu, sallatë me bizele dhe perime

Pasdite: Dy mandarina

Darkë: Perime në tigan, dhe një gotë me qumësht vegjetal

E premte

Mëngjes: Një gotë qumësht vegjetal me biskota vegane prej tërshëre dhe kokosi.

Mesvakt: Sallatë frutash të thata

Drekë: Hamburger me fasule e kërpudha, dhe patate furre

Pasdite: Një gotë qumësht vegjetal me bukë integrale dhe pure avokado e domate

Darkë: Tofu me salcë hudhrash dhe sallatë radhiqesh me majonez vegan.

E shtunë

Mëngjes: Çaj me qumësht tërshëre dhe bukë integrale me marmalatë.

Mesvakt: Një gotë me qumësht vegjetal dhe biskota vegane

Drekë: brusketë me domate dhe speca të kuq të mbushur me oriz.

Pasdite: Dy fruta

Darkë: Omletë vegane me kërpudha.
E diel

Ditë pushimi. Përgatisni një menu të lirë, sigurisht me produkte jo me origjinë shtazore, kuptohet.

Top Channel