Ushqimet me më së shumti veti ushqysese

Ushqimet me më së shumti veti ushqysese

Jetë shkurt 14, 2018 - 09:14
Pas analizimit të më shumë se 1,000 ushqimeve të papërpunuara, studiuesit renditën përbërësit që sigurojnë balancën më të mirë të kërkesave tuaja të përditshme ushqyese - dhe gjetën disa befasi.

Imagjinoni ushqimin ideal. 

Një që përmban të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme për të përmbushur, por jo për të tejkaluar kërkesat tona të përditshme ushqyese. 

Nëse një ushqim i tillë do të ekzistonte, të konsumuarit e tij, pa ngrënë ndonjë tjetër ushqim, do të siguronte ekuilibër optimal ushqimor për trupin tonë.

Një ushqim i tillë nuk ekziston. Por ne mund të bëjmë gjënë tjetër më të mirë.

Çelësi kryesor i të ngrënit një ekuilibër të ushqimeve shumë ushqyese, që kur të konsumohen së bashku, nuk përmbajnë shumë nga çdo lëndë ushqyese, për të shmangur tejkalimin e shumave të rekomanduara ditore transmeton "Zëri.info"

Shkencëtarët kanë studiuar më shumë se 1.000 ushqime, duke caktuar çdo pikë ushqyese. Sa më i lartë të jetë rezultati, aq më shumë gjasa do të takonte çdo ushqim, por të mos tejkalojë nevojat tuaja të përditshme ushqyese, kur të hahet në kombinim me të tjera ushqime .

Llogaritur dhe renditur nga shkencëtarët, këto janë 100 ushqimet më ushqyese:

1. Pataja e ëmbël 86kcal, $0.21, per 100g

2.Fiku

3. Kungulli

4.Xhenxhefili

5. Brokoli

6.Lulelakra

7.Pjepri

8.Karrotat

9.Shega

10.Portokajt

11.Vishnjet

12.Bizelet

13.Specat

14.Domatet e kuqe

15.Domatet e gjelbera

16.Arrat 

17.Spinaqi

18.Grejfruti rozë

19.Farat chia

20.Bajamet/ZËRI/