Përfitimet shëndetësore natyrore të mjaltit

Përfitimet shëndetësore natyrore të mjaltit

Jetë shkurt 13, 2018 - 14:29
Mjalti mund të shtojë ëmbëlsi në ushqimin tuaj, por gjithashtu mban trupin tuaj të shëndetshëm dhe lëkurën tuaj të shëndritshme.

Mos i humbisni këto përfitime të mjaltit:

1.Përmirëson profilin tuaj të kolesterolit

Një studim në Dubai zbuloi se krahasuar me pjesëmarrësit që morën një zgjidhje glukoze, ata që konsumonin 250 ml ujë me 75 gramë mjaltë natyral për 15 ditë ulën kolesterolin e tyre të përgjithshëm dhe atë të "keq" të lipoproteinës, duke ngritur  lipoprotein e" mirë" .

2.Zbut lëkurën tuaj

Mjalti vepron si një zbutës natyral sepse molekulat e sheqerit mbajnë ujë në lëkurë, thotë dermatologia Patricia Farris, MD.

Mjalti lë një cipë në lëkurë për ta mbyllur në ujë dhe për të rritur lagështinë, shton dermatologia Zoe Diana Draelos, MD, e cila rekomandon produkte të kujdesit të lëkurës që përmbajnë ekstrakt mjalti transmeton "Zëri.info"

Nëse buxheti juaj është i ngushtë, ju gjithashtu mund t'i bëni këto mjete të lëkurës së thatë në shtëpi.

3.Trajton aknet

Përmbajtja antimikrobiale e mjaltit mund të zvogëlojnë inflamacionin nga aknet e fytyrës, sipas Joey Green, autor i mjeteve juridike magjike të Joey Green.

Për një ilaç të përsosur për puçrra fytyre, përziejini pjesë të barabarta të mjaltës dhe arrëmyshkut tokësor, pastaj lëreni në fytyrë për 20 minuta para se ta lani.

4.Zbut fytin e lënduar

Përveç zbutjes së kollës, mjalti mund të veprojë si një antibakterial i butë që mund t'iu sjellë dobi nëse keni një dhimbje të fytit.

Hidhi një gjysmë gote ujë mbi 1 lugë çaji xhenxhefil të integruar, pastaj shtoni lëngun e një gjysmë limoni dhe një lugë çaji mjaltë.

Pastroni gojën me këtë përzierje për lehtësim.

5. Shëron djegien

Një studim klasik zbuloi se djegiet e trajtuara me mjaltë u shëruan më shpejt dhe shfaqën inflamacion më pak sesa sulfadiazina e argjendit, një trajtim i zakonshëm për djegien.

6.E rrit sheqerin e ulët të gjakut

Pluhuri i mjaltit i rrit dhe i ruan nivelet e glukozës në mënyrë më efektive sesa sukroza ose maltodekstina, sipas një studimi nga Journal of the International Society of Sports Nutrition.

Sasi të mëdha të karbohidrateve dhe proteinave pas ushtrimeve mund të shkaktojnë hypoglycemia në disa njerëz, por studiuesit arritën në përfundimin se mjalti mund të parandalojë reagime të tilla transmeton tutje "Zëri.info".

Pacientët me hypoglycemia mund të përdorin përmbajtjen e lartë të sheqerit të mjaltit për t'iu dhënë niveleve të ulëta të glukozës në gjak, rritje.

7. Eliminoni zbokthin

Përdorimi i një larësi të flokëve prej mjalti mund të zbutë lëkurën e kokën tuaj dhe të ndihmojë në luftën kundër zbokthit.

Studiuesit kanë studiuar përdorimin e mjaltit në pacientët që vuajnë nga dermatiti seborrheik dhe zbokthin dhe zbuluan se duke përdorur larjen me mjaltë, e lehtësoi kruarjen dhe përmirësoi heqjen e luspave.

Edhe nëse keni vetëm zbokth të rastit, larja me mjaltë mund të ndihmojë.

Mjalti ka veti anti-fungale dhe hidraton kokën. Holloni mjaltin me pak ujë të ngrohtë dhe masazhoni në kokës për 2-3 minuta.

8.Mund të përdoret për larje trupore

Duke e përdorur si një larës trupi në dush, mjalti do të zbuste lëkurën e thatë dhe të vraste bakteret që mund të shkaktojnë puçrra fytyre apo erë të trupit.

Për të bërë larësin e trupit, kombinoni dy lugë mjaltë me një lugë gjelle vaj ulliri. Për të rritur përvojën e spa-së, shtoni vajra esenciale si livando, vaj bajame ose vaj vitaminë E.

Këto vajra janë qetësues dhe ofrojnë një erë të këndshme transmeton tutje "Zëri.info"

9.Shuan kollin

Ky ëmbëlsues natyral është gjetur të jetë po aq i efektshëm sa një dozë tipike e dextromethorphan në shuarjen e kollës, ndoshta sepse mjalti vepron si një qetësues, duke formuar një film në fyt për të siguruar lehtësim nga acarimi që shkakton kollitje.

Merrni 2 lugë të çajit para se të flini për të lehtësuar kollitjen e natës dhe për t'iu ndihmuaj të fleni.