Trafiku ajror i Gjermanisë në grevë, aeroporti i Mynihut mbyllet sot

Trafiku ajror i Gjermanisë në grevë, aeroporti i Mynihut mbyllet sot

Ekonomia March 26, 2023 - 15:22

Një grevë gjithëpërfshirëse e trafikut është paralajmëruar për të hënën në Gjermani.

Këtë grevë e ka nisur sot Aeroporti i Mynihut, kurse nesër trafiku pritet të jetë edhe më i ngarkuar pasi do të pezullohen edhe lëvizja me trena si dhe bartja e mallrave me kamionë, shkruan Br.de, përcjell Zeri.info.

Kjo grevë në trafik pritet të bllokojë dhe të ngadalësojnë përditshmërinë në Gjermani. Gjërat kanë filluar të shihen që sot pasi në aeroportin e Mynihut s’është kryer asnjë shërbim.

Fillon greva e paralajmëruar, Aeroporti i Myniht

Stafi që merret me bagazhet dhe sigurimi ka ndërprerë sot punën në aeroportin e Mynihut.

Punonjësit në këtë aeroport janë në grevë pasi ka të bëjë me një situatë kritike në industrinë e aviacionit, thotë Manuela Dietz nga Verdi Bayern.

“Ne kemi nevojë urgjente për paga më të larta në mënyrë që të kemi më shumë njerëz. të punosh sërish në aeroport mund të frymëzojë”, shtoi ajo.

200 mijë pasagjerë të linjave ajrore të prekur nga greva

Dietzi thotë se vetëm sot grevuan 500 punonjës, prandaj është kjo ngecie në trafik, teksa shton se gjithsej 200 mijë pasagjerë mund të preken nga greva dy-ditore.

Nuk ka kaos të dielën

“Është shumë qetë këtu”, tha një zëdhënëse e aeroportit, teksa shtoi se pasagjerët e bllokuar do të dërgohen me autobusë në aeroportet e afërta që nuk janë në grevë.

“Për shembull, udhëtarët me destinacion Antalia mund të marrin një autobus për në Aeroportin e Shtutgartit rreth mesditës dhe të marrin një avion për në Turqi prej andej. Aeroporti Memmingen gjithashtu ruan trafikun ajror dhe është një port i thirrjes për disa pasagjerë të bllokuar nga Mynihu”, thotë ajo.

Por, aeroporti thotë se një problem teknik shkaktoi anulime në aeroportin më të madh të Gjermanisë të shtunën në mbrëmje.

“Për shkak të një dështimi të softuerit, rreth 40 fluturime u anuluan, tha zëdhënësja. Përveç kësaj, pati edhe vonesa të shumta. Problemi u zgjidh atë mbrëmje”, tha ajo.

Në Memmingen, nga ana tjetër, të hënën ka fluturime normale, siç thekson aeroporti atje.

Shkrimin e plotë mund ta lexoni KËTU: