Bitcoin bie drastikisht

Bitcoin bie drastikisht

Ekonomia janar 17, 2018 - 15:11

Bitcoin ka rënë nën 10 mijë dollar për herë të parë që nga fillimi i dhjetorit.

Vlera e një bitcoin ra në $ 9,958 (£ 7,222) përpara se të bënte një rimëkëmbje të lehtë, sipas indeksit të çmimeve të drejtuar nga sajtin e lajmeve Coindesk.

Kjo paraqet një rënie prej afro 50% që kur arriti afër 19,800 dollarë pesë javë më parë.

Të tjera kripto-monedhat duke përfshirë Ethereum, Ripple, Litecoin dhe Bitcoin Cash kanë përjetuar gjithashtu rënie të pjerrëta gjatë ditës së kaluar.

Ka pasur shqetësim në mesin e disa ekspertëve se një flluskë ishte formuar në treg si investitorë rastësor grumbulluar në një pasuri që ata nuk e kuptojnë plotësisht.

Kufizimet tregtare

Është dukshëm e vështirë të jesh e sigurtë për atë që shkakton lëvizje në vlerën e Bitcoin-it – aset ka qenë shumë më i paqëndrueshëm sesa shumica e valutave tradicionale dhe mallrave deri më sot – por spekulimet se rregullatorët mund të jenë gati të kufizojnë tregtinë ka shkaktuar shqetësim.

Në veçanti, Koreja e Jugut ka sugjeruar që së shpejti të veprojë.

“Qëndrimi i qeverisë është se ajo duhet të rregullojë investimet e kripto-valutës pasi që është investim kryesisht spekulativ”, tha ministri i financës Kim Dong-yeon në një intervistë radioje të martën.

“Mbyllja e shkëmbimeve virtuale të monedhës është ende një nga opsionet [që qeveria ka].”

Më parë këtë javë, agjencia e lajmeve Bloomberg raportoi se autoritetet kineze po planifikonin të kufizonin qasjen lokale në platformat e tregtimit të kripto-monedhave, duke ndërmarrë tashmë hapa për të frenuar minierat Bitcoin – procesi që vërteton transaksionet.

Investitorët mund të kenë qenë të frikësuar nga njoftimi i Bitconnect se ishte duke mbyllur platformën e saj të huadhënies dhe shkëmbimit të martën.

Biznesi kishte përqëndruar në shenjën e vet dixhitale – Monedha Bitconnect – e cila u rrëzua në vlerë pas njoftimit, pavarësisht nga firma që tha se do të mbështetej ende.

Bitconnect tha se ishte përballur me “shtyp të vazhdueshëm të keq” – duke përfshirë pretendimet se kishte qenë duke drejtuar një skemë Ponzi – dhe kishte marrë letra të pushkës dhe të ndalimit nga dy mbikëqyrësit amerikanë.

Të mërkurën e kaluar, investitori me ndikim Ëarren Buffett parashikoi probleme të mëtejshme përpara, edhe pse ai ishte i paqartë në lidhje me kohën.