Dy të vdekur teksa Beryl godet Teksasin duke lënë dy milionë banorë pa energji elektrike

Dy të vdekur teksa Beryl godet Teksasin duke lënë dy milionë banorë pa energji elektrike

Bota July 08, 2024 - 22:17

Të paktën dy persona kanë vdekur pasi uragani Beryl goditi juglindjen e Teksasit, duke ndërprerë energjinë për më shumë se dy milionë njerëz, ndërsa solli shi të dendur dhe erëra të forta.

Kur Beryl goditi për herë të parë Teksasin të dielën në mëngjes, ai u ul si uragan i kategorisë një, por që atëherë është reduktuar në një stuhi tropikale.

Zyrtarët kanë paralajmëruar për erëra shkatërruese, deri në 38 centimetra shi dhe stuhi “kërcënuese për jetën”. Gati 1000 fluturime në aeroportin më të madh të Houstonit janë anuluar, transmeton telegrafi.

Zyra e guvernatorit të shtetit u ka kërkuar vazhdimisht banorëve që të mos e nënvlerësojnë stuhinë, e cila shkaktoi të paktën 10 vdekje në Karaibe ditë më parë.

Një burrë 53-vjeçar vdiq pasi erërat rrëzuan shtyllat elektrike dhe rrëzuan një pemë në shtëpinë e tij në kontenë Harris, duke shkaktuar shembjen e çatisë së shtëpisë së tij.

Në të njëjtin qark, i cili përfshin pjesë të Houstonit, një grua 74-vjeçare u raportua gjithashtu e vdekur pasi një pemë u përplas në çatinë e shtëpisë së saj. Policia është njoftuar nga mbesa e gruas.

Të hënën, policia në një periferi të Houstonit kishte filluar tashmë të kryente shpëtime në ujë ndërsa uragani vazhdonte të godiste shtetin.

Sipas parashikuesit amerikan AccuWeather, uraganet që bien në tokë të këtij lloji janë disi të rralla për Teksasin në korrik. Shpejtësia e erës së qëndrueshme në zonë kishte arritur 140 km/h.