Aeroplani i “British Airways” goditet nga rrufeja, piloti detyrohet të devijoj

Aeroplani i “British Airways” goditet nga rrufeja, piloti detyrohet të devijoj

Bota July 08, 2024 - 22:11

Një aeroplan që po udhëtonte drejt aeroportit Heathrow të Londrës, ka devijuar fluturimin pasi raportohet se ishte goditur nga rrufeja.

Aeroplani i aviokompanisë British Airways i cili po udhëtonte nga Shtutgarti i Gjermanisë, u detyrua të ulet në aeroportin Gatwick pasi u godit nga rrufeja gjatë fluturimit.

British Airways konfirmoi për Sky News se fluturakja e tyre devijoi fluturimin si pasojë e kushteve atmosferike pa dhënë detaje lidhur me rastin, transmeton telegrafi.

Nuk raportohet për të lënduar apo dëme në fluturake, ndërsa një video amatore shfaq momentin kur rrufeja godet direkt aeroplanin gjatë fluturimit.

Goditja e fluturakeve nga rrufeja nuk është diçka e pazakontë, dhe në shumicën e rasteve nuk shkaktojnë ndonjë problem.

@dailymail A British Airways plane was struck by lightning on its approach to Heathrow Airport, shocking passengers and forcing the crew to divert the flight path. The plane instead landed at Gatwick, with passengers praising the captains decision. #plane #flight ##storm #breakingnews ë original sound - Daily Mail