Qipro e befasuar i reagon Hezbollahut: Në asnjë mënyrë s’jemi të përfshirë në konflikt

Qipro e befasuar i reagon Hezbollahut: Në asnjë mënyrë s’jemi të përfshirë në konflikt

Bota June 20, 2024 - 16:45

Qiproja reagoi e befasuar të enjten ndaj paralajmërimeve nga Hezbollahu i Libanit se ishulli mund të përfshihej në konflikt nëse tensionet me Izraelin shpërthejnë në një luftë të plotë.

Vendi anëtar i BE-së më i afërt me Lindjen e Mesme, Qipro u përfshi nga deklaratat e shefit të Hezbollahut, Sayyed Hassan Nasrallah, vonë të mërkurën se ky vend mund të shënjestrohej nëse lejonte Izraelin të përdorte objektet e tij ushtarake në rast të një sulmi në Liban.

“Republika e Qipros nuk është në asnjë mënyrë e përfshirë në konflikt lufte”, u përgjigj presidenti qipriot Nikos Christodoulides, duke i përshkruar komentet e Nasrallah si “jo të këndshme”.

BE-ja gjithashtu komentoi.

“Çdo kërcënim kundër shtetit tonë anëtar është kërcënim kundër BE-së”, tha një zëdhënës.

Qiproja e ka parë gjithmonë veten si mbi politikën e fqinjëve të saj dhe ka ofruar strehë për dhjetëra mijëra libanezë që iknin nga lufta civile në vitet 1970 dhe 80, raportoi Reuters.