Organizata gjermane jep detaje për vdekjen e emigrantëve në Mesdhe dhe procesin e shpëtimit
Foto: Ilustrim

Organizata gjermane jep detaje për vdekjen e emigrantëve në Mesdhe dhe procesin e shpëtimit

Bota June 17, 2024 - 13:26

Dhjetë emigrantë vdiqën në Mesdhe, pasi varka e tyre u përmbyt me ujë, por 51 persona të tjerë në bordin e anijes u shpëtuan, tha një organizatë bamirëse gjermane të hënën.

RESQSHIP, e cila drejton një anije shpëtimi emigrantësh të quajtur Nadir, tha në platformën e mediave sociale X se kishte gjetur 61 personat në bordin e një varke druri të përmbytur, me 10 të vdekur të bllokuar në kuvertën e saj të poshtme.

Organizata bamirëse tha se dy nga ata që mbijetuan ishin pa ndjenja dhe po merrnin kujdes mjekësor, duke shtuar se ata kishin nevojë në mënyrë kritike për evakuim urgjent.

RESQSHIP nuk dha detaje se ku dhe kur u zhvillua operacioni i shpëtimit, por sipas shërbimit të gjurmimit të marinetraffic.com, Nadir ishte jashtë portit lindor tunizian të Sfax të hënën.

Kombet e Bashkuara kanë regjistruar më shumë se 20,000 vdekje dhe zhdukje në Mesdheun qendror që nga viti 2014, duke e bërë atë kalimin më të rrezikshëm të emigrantëve në botë.

Në fillim të këtij muaji 11 trupa u gjetën nga deti në brigjet e Libisë, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.