Macroni flet pas vendimit të tij të befasishëm për zgjedhje të parakohshme, i bindur se do të fitojë

Macroni flet pas vendimit të tij të befasishëm për zgjedhje të parakohshme, i bindur se do të fitojë

Bota June 11, 2024 - 14:22

“Le Figaro” ka publikuar një intervistë me presidentin francez Emmanuel Macron, e realizuar në aeroplanin e tij gjatë kthimit nga përkujtimet e masakrës së Oradour-sur-Glane.

Macroni tha se do të “fitojë” zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme dhe mohoi akuzat se vendimi i tij për të shpërndarë parlamentin ishte çmenduri.

“Aspak. Unë mendoj vetëm për Francën. Ishte një vendim i mirë dhe në interes të vendit. Unë u them francezëve, mos kini frikë, shkoni dhe votoni”, citon gazeta të ketë thënë ai, raporton The Guardian.

“Kjo është fryma e institucioneve tona: kam dëgjuar popullin francez. Tani është koha për sqarime. Shpërbërja është gjesti më i qartë, më radikal dhe më i fortë. Një gjest besimi të madh te populli francez kanë krijuar zgjedhjet e parakohshme për të sqaruar situatën”.

Ai i tha “Le Figaro”-s se nuk mendonte se e djathta ekstreme mund të përsëriste suksesin e saj evropian në zgjedhjet e brendshme.

“Politika është një dinamikë. Unë kurrë nuk kam besuar në sondazhet e opinionit. Vendimi që kam marrë hap një epokë të re. Një fushatë e re po fillon dhe ne nuk duhet t’i shikojmë rezultatet për një zonë zgjedhore me matjen e atyre në zgjedhjet evropiane”.

“Presidenti duhet të angazhohet, kjo është puna e tij: e ardhmja e Republikës, e institucioneve, e vendit dhe e Evropës janë në rrezik”.

Ai shtoi se pozicioni i tij si president nuk ishte i kërcënuar, pavarësisht sugjerimeve se National Rally i ekstremit të djathtë do të kërkojë dorëheqjen e tij nëse fiton zgjedhjet e përgjithshme.

“Nuk është RN ajo që shkruan Kushtetutën, apo fryma e saj. Institucionet janë të qarta dhe po ashtu edhe vendi i Presidentit, cilido qoftë rezultati”, tha Macroni. /express