Një oficere policie në Francë po merret në pyetje pasi qëlloi për vdekje në gjoks, një 19-vjeçar

Një oficere policie në Francë po merret në pyetje pasi qëlloi për vdekje në gjoks, një 19-vjeçar

Bota June 10, 2024 - 23:31

Policia franceze po merr në pyetje një oficere femër, pas të shtënave vdekjeprurëse ndaj një 19-vjeçari teksa ikte nga tentativa e kontrollit të një automjeti për shpejtësi, thanë prokurorët.

Ishte rasti i fundit i dhunës së dyshuar të policisë kundër të dyshuarve që ka nxitur protesta në vitet e fundit nga kritikët që përmendin taktika të rënda, veçanërisht kundër njerëzve nga pakicat etnike, përcjell klankosova.tv.

I riu ishte mes tre personave në makinë vonë të dielën kur policia u përpoq t’i ndalonte pranë Cherbourg-en-Cotentin në Francën perëndimore, tha në një deklaratë prokurori i shtetit Pierre-Yves Marot.

Shoferi nuk pranoi të ndalonte dhe u largua me shpejtësi përpara se të detyrohej të ndalonte nga një makinë e dytë policie.

Të tre personat në mjet kanë tentuar të largohen. Një person është arratisur, ndërsa një tjetër është ndaluar dhe akuzuar për grabitje për shkak se automjeti ishte raportuar si i vjedhur.

“Personi i tretë, një 19-vjeçar nga Cherbourg-en-Cotentin, u përball me oficerët e patrullës së dytë dhe goditi njërin prej tyre, ndërsa përpiqej të ikte”, tha zyra e prokurorisë, sipas The Guardian.

Oficeri “më pas përdori një armë trullosëse” ndërsa një kolege vizatonte dhe “përdori armën e shërbimit, duke e goditur për vdekje në gjoks”.

Oficeri që ka qëlluar është mbajtur për t’u marrë në pyetje mbrëmjen e së hënës nga departamenti i punëve të brendshme të policisë së IGPN.

Franca u trondit në qershor dhe korrik të vitit të kaluar nga trazirat e dhunshme për vrasjen jashtë Parisit të një të riu nga një oficer policie gjatë një kontrolli trafiku.