Netanyahu thotë se sulmi ajror vdekjeprurës i Rafahut është një “fatkeqësi tragjike”

Netanyahu thotë se sulmi ajror vdekjeprurës i Rafahut është një “fatkeqësi tragjike”

Bota May 27, 2024 - 18:56

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu e ka përshkruar sulmin ajror vdekjeprurës izraelit në një kamp për palestinezët e zhvendosur në qytetin jugor të Gazës, Rafah, si një “fatkeqësi tragjike”.

“Ne po hetojmë rastin, kjo është politika jonë”, tha Netanyahu në një fjalim në Knesset të hënën, raportoi Haaretz, transmeton Klankosova.tv.

Udhëheqësi izraelit shtoi se “për ne, çdo [i lënduar] është një tragjedi”.

Zyrtarët në Gaza thonë se të paktën 45 njerëz u vranë pasi sulmi ajror izraelit goditi çadrat që strehonin njerëz të zhvendosur. Forcat e Mbrojtjes të Izraelit thanë se po hetojnë sulmin.

Netanyahu mbeti sfidues gjatë fjalimit të tij dhe u zotua të vazhdojë të luftojë në Gaza pavarësisht dënimit ndërkombëtar të ofensivës së saj në Rafah dhe vendimit të së premtes nga gjykata ndërkombëtare e drejtësisë që urdhëroi që ajo të ndalet menjëherë.

“Unë do të vazhdoj të luftoj derisa të ngrihet flamuri i fitores”.