Një i vdekur dhe 54 të plagosur pas turbulencave që goditën fluturimin nga Londra në Singapor

Një i vdekur dhe 54 të plagosur pas turbulencave që goditën fluturimin nga Londra në Singapor

Bota May 21, 2024 - 17:53

Një Boeing 777-300ER i Singapore Airlines bëri një ulje emergjente në Bangkok, Tajlandë, pasi përjetoi turbulenca të forta.

Një pasagjer anglez 73-vjeçar (duke udhëtuar me gruan e tij) ka humbur jetën, pasi duket se ka pësuar atak në zemër.

54 persona të tjerë u plagosën: 53 udhëtarë dhe një stjuardesë.

Fluturimi SQ321 u nis nga Londra Heathrow për në Singapor. Avioni u nis më 20 maj në orën 23:38.

Image

Sapo fluturoi mbi detin Andaman ai përballet me turbulenca të forta, një nga ato të etiketuara si “Cat” (turbulenca e ajrit të pastër): është një fenomen i papritur dhe i dhunshëm sepse ndodh në një pjesë pa re dhe për këtë arsye nuk shihet në radarët e motit në bord.

Avioni befas e gjen veten në këtë rrymë ekstreme të ajrit dhe i nënshtrohet dridhjeve të forta, aq sa humbet në rreth 1 mijë e 900 metra lartësi.

Hartat e motit në zonë tregojnë shqetësime të konsiderueshme në zonën përreth.

Pas turbullirave

Ka panik në bord.

Dhjetëra njerëz – pa rripa sigurie në atë moment – janë hedhur nga njëra anë në tjetrën të avionit, qindra pjesë të kateringut në bord (pjata, takëm, ushqime) kanë fluturuar gjithashtu siç tregohet nga disa imazhe të postuara në mediat sociale nga pasagjerët.

Në atë moment pilotët vendosin të aktivizojnë sinjalin e urgjencës 7700 dhe të devijojnë avionin në aeroportin e Bangkok, Tajlandë.

Në orën 10.45 të mëngjesit të martën më 21 maj Boeing preku pistën.

Poshtë portës i pritën disa autoambulanca për ndihmën e parë.

Në pamjet e shkrepura në kabinë pas uljes, shihen dhjetëra njolla gjaku si në tapetin ashtu edhe në tavanin e Boeing.

Disa nga këto pika të kuqe duken veçanërisht të rënda në zonat e manovrimit të stjuardesave./AlbanianPost