Tërmeti godet kraterin vullkanik pranë Napolit

Tërmeti godet kraterin vullkanik pranë Napolit

Bota May 21, 2024 - 15:23

Tërmeti godet kraterin vullkanik pranë Napolit, lëkundjet më të forta që kanë goditur rajonin në dekada kanë shkaktuar panik.

Tërmetet më të forta në dekada u regjistruan në një kalderë vullkanike pranë qytetit jugor italian të Napolit të hënën mbrëma, duke i bërë banorët e kapluar nga paniku të dalin në rrugë.

Një tërmet me magnitudë 4.4 u regjistrua pak pas orës 20:00 në një thellësi prej 2 kilometrash, sipas Institutit Kombëtar të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë (INGV).

Parapriu një lëkundje me magnitudë 3.5 dhe u pasua nga dhjetëra pasgoditje.

Shërbimet e urgjencës në zonë raportuan të çara dhe copa që binin nga ndërtesat, ndërsa video amatore nga një supermarket në qytetin Pozzuoli tregoi shishe të shpërndara në dysheme pasi u shkundën nga raftet.

“Campi Flegrei – ose Fushat Phlegraean, siç njihet kaldera – përjetoi rreth 150 tërmete midis orës 19:51 të së hënës dhe 12:31 të mëngjesit të së martës”, u tha nga INGV në një raport. /Telegrafi