Kryeministri sllovak mbetet në gjendje të rëndë derisa i dyshuari paraqitet në gjykatë

Kryeministri sllovak mbetet në gjendje të rëndë derisa i dyshuari paraqitet në gjykatë

Bota May 18, 2024 - 17:29

Kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico, mbetet në gjendje të qëndrueshme, por të rëndë, ndërsa personi i akuzuar për përpjekjen për ta vrarë atë bëri paraqitjen e tij të parë në gjykatë.

Ministrja sllovake e shëndetësisë, Zuzana Dolinková, tha të shtunën se një operacion dyorësh për të hequr indet e vdekura nga plagët e shumta me armë zjarri kishte “kontribuar në një prognozë pozitive” për Ficon.

"Gjendja e kryeministrit është stabile, por pavarësisht kësaj është ende serioze”, shtoi ajo. Fico, 59 vjeç, u qëllua teksa përshëndeti mbështetësit pas një takimi të qeverisë të mërkurën në ish-qytetin e minierave të qymyrit Handlová. I dyshuari është arrestuar".

Ministri i mbrojtjes, Robert Kaliëák, tha se gjendja e Ficos nënkuptonte se nuk ishte e mundur transportimi i tij në kryeqytet.

Ky përditësim mbi gjendjen shëndetësore të tij erdhi pasi personi i akuzuar për tentativën për ta vrarë të mërkurën bëri paraqitjen e tij të parë në gjykatë.

Gjykata e specializuar penale e Sllovakisë urdhëroi ndalimin e të dyshuarit pasi prokurorët thanë se kishin frikë se ai mund të ikte ose të kryente krime të tjera, tha një zëdhënës i gjykatës, raporton The Guardian.

I dyshuari mund të ankohet kundër urdhrit në gjykatën supreme.

Objekti i gjykatës në Pezinok, një qytet i vogël jashtë Bratislavës, ruhej nga oficerë të armatosur. Mediat nuk u lejuan të hynin dhe gazetarët u mbajtën pas një porte jashtë.

Udhëheqësit botërorë e kanë dënuar sulmin dhe kanë ofruar mbështetje për Fico-n dhe Sllovakinë.

Fico ka qenë prej kohësh një figurë përçarëse në Sllovaki dhe më gjerë. Rikthimi i tij në pushtet vitin e kaluar në një platformë pro-ruse, anti-amerikane çoi në shqetësime midis anëtarëve të BE-së dhe NATO-s se ai do të braktiste kursin pro-perëndimor të vendit të tij, veçanërisht në Ukrainë.

Në fillimin e pushtimit të plotë të Rusisë në shkurt 2022, Sllovakia ishte një nga mbështetësit më të vendosur të Ukrainës, por Fico ndaloi dërgesat e armëve në Ukrainë kur u kthye në pushtet, herën e katërt që shërbente si kryeministër.