Kryeministri sllovak Fico i nënshtrohet një operacioni tjetër

Kryeministri sllovak Fico i nënshtrohet një operacioni tjetër

Bota May 17, 2024 - 14:16

Kryeministri sllovak Robert Fico iu nënshtrua një operacioni tjetër dhe gjendja e tij është ende e rëndë, tha sot në një konferencë për shtyp ministri sllovak i Mbrojtjes Robert Kalinjak.

“Fico është operuar sërish sot. Gjendja e tij është ende e rëndë, por kryeministri është i ndërgjegjshëm. Qeveria sllovake po funksionon normalisht”, tha Kalinjak, përcjell TA3.

Drejtoresha e Spitalit Universitar Roosevelt në Banska Bistrica, Miriam Lapunikova, tha se Fico është ende në repartin e kujdesit intensiv, duke shtuar se mjekët kanë hequr indin e vdekur. Edhe qeveria sllovake njoftoi sot se pas vrasjes së Fitz, në media dolën shumë informacione të pasakta dhe mashtruese, edhe pas konferencës së djeshme për shtyp të anëtarëve të qeverisë dhe forcave të sigurisë.

“Në këtë drejtim, zyra e qeverisë ka kërkuar edhe një herë nga mediat, politikanët dhe publiku që të bazohen në informacionet e shpallura zyrtarisht dhe të kontrollojnë faktet”, thuhet në njoftimin e qeverisë.

Presidenti i sapozgjedhur sllovak, Peter Pellegrini, tha më herët gjatë ditës së sotme se këshilli mjekësor i Spitalit Roosevelt ka shumë të ngjarë të mblidhet të hënën, kur duhet të vendosë për trajtimin dhe trajtimin e mëtejshëm të kryeministrit. Pellegrini vizitoi Fitz-in dje, pas së cilës tha se mjekët që kujdesen për të nuk po planifikojnë asnjë operacion të ri.

Ai theksoi se kryeministrit janë në pritje të orëve dhe ditëve kritike dhe nëse do ta lejojnë mjekët do ta vizitojë sërish. Fico mbeti i plagosur rëndë kur të mërkurën, pas seancës së qeverisë në qytetin Handlova, sulmuesi, që sipas mediave është shkrimtari 71-vjeçar Juraj Cintula, qëlloi me disa të shtëna në drejtim të tij nga afër.