A u shkaktua stuhia në Dubai nga mbjellja e reve?

A u shkaktua stuhia në Dubai nga mbjellja e reve?

Bota April 17, 2024 - 22:41

Kombi i shkretëtirës, Emiratet e Bashkuara Arabe, u përpoq të “thahej” të mërkurën nga shiu më i madh i regjistruar ndonjëherë që ka rënë atje, pasi një përmbytje pushtoi Aeroportin Ndërkombëtar të Dubait, duke ndërprerë udhëtimet nëpërmjet aeroportit më të ngarkuar në botë.

Agjencia shtetërore e lajmeve WAM e quajti shiun të martën “një ngjarje historike e motit” që tejkaloi “çdo gjë të dokumentuar që nga fillimi i mbledhjes së të dhënave, viti 1949”. Kjo është përpara zbulimit të naftës së papërpunuar në këtë komb të pasur në energji, atëherë pjesë e një protektorati britanik të njohur si Shtetet e Përgjithshme.

Shi ra gjithashtu në Bahrein, Oman, Katar dhe Arabinë Saudite. Megjithatë, reshjet ishin akute në të gjithë Emiratet e Bashkuara Arabe. Një arsye mund të ketë qenë “mbjellja e reve”, në të cilën aeroplanët e vegjël të fluturuar nga qeveria kalojnë nëpër re duke djegur flakë të veçanta kripe. Këto shpërthime mund të rrisin reshjet.

Disa raporte cituan meteorologët në Qendrën Kombëtare të Meteorologjisë të kenë thënë se ata kanë kryer gjashtë ose shtatë fluturime të reja para shirave.

Qendra nuk iu përgjigj menjëherë pyetjeve të mërkurën, megjithëse të dhënat e gjurmimit të fluturimeve të analizuara nga Associated Press treguan se një avion i lidhur me përpjekjet e Emirateve të Bashkuara Arabe për mbjelljen e reve fluturoi rreth vendit të dielën.

Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat mbështeten shumë në impiantet e shkripëzimit për të siguruar ujë, e kryejnë mbjelljen e reve pjesërisht për të rritur ujërat nëntokësore në pakësim dhe të kufizuar.

Shirat filluan të hënën vonë, duke lagur rërat dhe rrugët e Dubait me rreth 20 milimetra shi, sipas të dhënave meteorologjike të mbledhura në Aeroportin Ndërkombëtar të Dubait.

Stuhitë u intensifikuan rreth orës 9 të mëngjesit të së martës lokale dhe vazhduan gjatë gjithë ditës, duke hedhur më shumë shi dhe breshër në qytetin e mbingarkuar.

Deri në fund të së martës, më shumë se 142 milimetra reshje shiu e kishin zhytur Dubain gjatë 24 orëve.

Një vit mesatarisht sheh 94.7 milimetra shi në Aeroportin Ndërkombëtar të Dubait, një qendër për transportuesin me distanca të gjata Emirates. /oranews