Armëpushim gjatë Ramazanit? Krejt ç’dihet rreth negociatave Izrael - Hamas në Kajro

Armëpushim gjatë Ramazanit? Krejt ç’dihet rreth negociatave Izrael - Hamas në Kajro

Bota March 04, 2024 - 09:41

Të dielën, Izraeli vendosi të mos dërgojë një delegacion në Egjipt për bisedime mbi një marrëveshje për një armëpushim dhe lirimin e pengjeve nga Gaza, tha një zyrtar izraelit për CNN.

Zyrtari tha se arsyeja ishte se Hamasi nuk i ishte kërkesave izraelite.

Ndërkohë, një delegacion i Hamasit mbërriti në Kajro për bisedimet, tha një burim i lartë i Hamasit për CNN, ku pritej të merrnin pjesë edhe negociatorë nga SHBA, Izraeli dhe Egjipti.

Ndërsa të shtunën, një zyrtar i lartë në administratën e presidentit amerikan Joe Biden u tha gazetarëve se Izraeli kishte “pranuar në thelb” një propozim gjashtë-javor për armëpushim në Gaza dhe ishte në pritje të përgjigjes nga Hamasi.

Negociatorët thanë se ata po shtynin që marrëveshja të realizohej në kohë për fillimin e Ramazanit, i cili fillon një javë nga sot.

Biden madje u kishte thënë gazetarëve në fillim të javës se ai shpresonte se do të kishte një armëpushim deri “të hënën e ardhshme”, duke iu referuar ditës së sotme.

Por zyrtarë nga Izraeli, Hamasi dhe Katari kishin paralajmëruar kundër optimizmit të Bidenit se një marrëveshje mund të arrihet kaq shpejt, duke sugjeruar se dallimet mbetën, përcjell Telegrafi.

Ndërkohë mediat raportojnë se një numër në rritje i fëmijëve në Gaza po vdesin nga dehidrimi dhe kequshqyerja mes kushteve të rënda për shkak të bllokimit të ndihmës nga Izraeli dhe shkatërrimit të enklavës së rrethuar, duke rritur nevojën për bisedime të armëpushimit këtë javë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në Gazën veriore, fëmijët po vdesin nga uria dhe të tjerët po luftojnë për jetën e tyre, ndërsa furnizimet kritike nuk arrijnë të arrijnë tek ata në nevojë.

Një zëdhënës i Ministrisë palestineze të Shëndetësisë tha të dielën se numri i fëmijëve që kanë vdekur nga dehidrimi dhe kequshqyerja në Gazën veriore është rritur në 15.

CNN thekson se nuk mund të konfirmojë në mënyrë të pavarur vdekjen e fëmijëve apo shkaqet e tyre për shkak të mungesës së qasjes së mediave ndërkombëtare në Gazën e kohës së luftës.

Mjekët në spitalin Kamal Adwan gjithashtu “frikësohen për jetën e gjashtë fëmijëve që vuajnë nga kequshqyerja dhe diarreja në kujdesin intensiv si rezultat i ndërprerjes së gjeneratorit elektrik dhe oksigjenit dhe mungesës së mjekëve”, ka thënë Dr. Ashraf Al-Qidra.

Numri i të vdekurve është rritur që nga java e kaluar kur inkubatorët dhe furnizimet me oksigjen në Spitalin Kamal Adwan pushuan së funksionuari natën për shkak të mungesës së karburantit, tha ministria.