Koreja e Jugut akuza Veriut: Peniani ka dërguar 6700 kontejnerë municionesh në Rusi

Koreja e Jugut akuza Veriut: Peniani ka dërguar 6700 kontejnerë municionesh në Rusi

Bota February 27, 2024 - 20:49

Koreja e Veriut ka dërguar rreth 6,700 kontejnerë që transportojnë miliona municione në Rusi që nga korriku i vitit të kaluar, pretendon Koreja e Jugut.

Dërgesat mund të kenë përfshirë më shumë se 3 milionë predha artilerie 152 mm ose 500,000 fishekë 122 mm, tha ministri i mbrojtjes Shin Won-sik. “Mund të jetë një përzierje e të dyjave, dhe mund të thuash se të paktën disa milionë predha janë dërguar,” tha Shin, sipas Yonhap, një agjenci shtetërore e lajmeve të Koresë së Jugut.

Ai gjithashtu pretendoi se qindra fabrika të municioneve të Koresë së Veriut funksiononin me rreth 30% të kapacitetit të tyre për shkak të mungesës së lëndëve të para dhe energjisë elektrike.

Seuli dhe Uashingtoni kanë akuzuar Penianin dhe Moskën për tregti të armëve dhe kanë dënuar Veriun për furnizimin me armë Rusisë për t’u përdorur kundër Ukrainës.

Të dy vendet e kanë mohuar atë edhe pse u zotuan të forcojnë bashkëpunimin ushtarak. /abcnews