Zjarr i madh përfshin një bllok banesash në Spanjë [video]

Zjarr i madh përfshin një bllok banesash në Spanjë [video]

Bota February 22, 2024 - 23:26

Një zjarr i madh ka përfshirë dy ndërtesa banimi në Valencia në Spanjën lindore – me njerëz të bllokuar në ballkone që presin të shpëtohen, raporton Skynews, transmeton Klan Kosova.

Zyrtarët thanë se të paktën 13 persona, përfshirë gjashtë zjarrfikës, kishin pësuar djegie, fraktura dhe thithje tymi.

Deri më tani nuk ka pasur raportime për ndonjë vdekje.

Zjarri filloi herët në mbrëmjen e së enjtes dhe u përhap nga një bllok banesash në një ndërtesë më të vogël ngjitur, tha agjencia spanjolle e lajmeve Efe.

Tymi i trashë doli nga ndërtesat dhe disa banorë u detyruan të shpëtoheshin nga ballkonet e tyre me flakët e mbyllura rrezikshëm.

Agjencia spanjolle e motit tha se kishte erëra me shpejtësi 60 kmh në atë kohë – gjë që mund të ketë ndikuar që zjarri të përhapet më shpejt.

Aktualisht është e paqartë se si filluan flakët.