Houthi sulmon Izraelin me raketa balistike dhe dronë

Houthi sulmon Izraelin me raketa balistike dhe dronë

Bota February 22, 2024 - 19:46

Grupi Houthi thotë se ata kanë gjuajtur raketa balistike dhe kanë lëshuar dronë në qytetin izraelit Eilat.

“Raketat tona dhe forcat UAV qëlluan një numër raketash balistike dhe dronë në objektiva të ndryshëm të armikut sionist në zonën Umm al Rashrash, në jug të Palestinës së pushtuar”, tha një zëdhënës i Houthit, shkruan SkyNews, transmeton Klankosova.tv.

Sirenat u dëgjuan herët këtë mëngjes mbi Eilat, pasuar nga video të postuara në internet të asaj që dukej të ishte një përgjim në qiell.

Grupi gjithashtu pretendon se ka goditur një anije britanike, duke shkaktuar një zjarr që të shpërthejë në të.

Houthi gjithashtu th se kishte sulmuar një anije luftarake amerikane me drone, me ShBA-të që më herët thanë se kishin rrëzuar gjashtë UAV.