Britania do kryeministrin aktual të Holandës në krye të NATO-s

Britania do kryeministrin aktual të Holandës në krye të NATO-s

Bota February 22, 2024 - 12:49

Mbretëria e Bashkuar po mbështet kryeministrin holandez Mark Rutte për të qenë kreu i ardhshëm i NATO-s. Jens Stoltenberg, i cili ka qenë sekretar i përgjithshëm i aleancës që nga viti 2014, pritet të japë dorëheqjen këtë vit.

Të gjithë aleatët duhet të bien dakord për pasardhësin e tij në atë që zakonisht është një proces me dyer të mbyllura, duke e bërë të rëndësishme që Mbretëria e Bashkuar ka zgjedhur publikisht të mbështesë një kandidat të mundshëm.

Sipas një burimi, Mbretëria e Bashkuar beson se Rutte, një politikan veteran, do të ishte personi ideal për të udhëhequr aleancën në një kohë kur NATO po punon shumë për të forcuar mbrojtjen e saj për të penguar agresionin rus.

“Mbretëria e Bashkuar mbështet fuqishëm kryeministrin holandez Mark Rutte për të pasuar Jens Stoltenberg në postin e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s”, tha një zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar.

“Rutte është i respektuar në të gjithë aleancën, ka kredenciale serioze të mbrojtjes dhe sigurisë dhe do të sigurojë që aleanca të mbetet e fortë dhe e gatshme për t’u mbrojtur.” /abcnews