Piloti rus që dezertoi u gjet i vdekur në Spanjë

Piloti rus që dezertoi u gjet i vdekur në Spanjë

Bota February 20, 2024 - 09:52

Një pilot rus i helikopterit, i cili dezertoi në Ukrainë vitin e kaluar në një operacion sekret, është gjetur i vdekur në Spanjë, sipas agjencisë kryesore të inteligjencës ushtarake në Kiev.

Raportet në mediat ruse dhe spanjolle të hënën thanë se Maksim Kuzminov u gjet i vdekur pasi dyshohet se u zhvendos në qytetin e Villajoyosa në Alicante në bregdetin e Mesdheut, në një zonë të popullarizuar për pushuesit. Trupi i tij u zbulua të martën e kaluar.

Raportet pretendonin se ai ishte vrarë nga persona të armatosur të panjohur të cilët qëlluan 12 herë. Një makinë e djegur u zbulua aty pranë në qytetin Costa Blanca të El Campello. Policia spanjolle fillimisht kishte menduar se të shtënat ishin të lidhura me bandat përpara se të mësohej për historinë e jashtëzakonshme të viktimës dhe rolin e tij të mëparshëm në luftën dhe pushtimin e Rusisë, shkruan The Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Kuzminov kaloi vijën e frontit gushtin e kaluar ndërsa ishte në një fluturim midis dy bazave ajrore ruse. Ai duhej të transportonte pjesë për avionët luftarakë SU-27 dhe Su-30. Në vend të kësaj, ai uli helikopterin e tij me dy motorë Mi-8 AMTSH në territorin ukrainas.