Vritet një gazetar palestinez nga sulmet ajrore izraelite në Gaza

Vritet një gazetar palestinez nga sulmet ajrore izraelite në Gaza

Bota December 02, 2023 - 00:18

Një gazetar i pavarur që punonte për agjencinë turke të lajmeve Anadolu u vra në Gaza të premten, ndërsa sulmet ajrore izraelite rifilluan pas një pauze njëjavore, tha Agjencia e Lajmeve Anadolu për CNN.

Montaser Al-Sawaf ishte një kameraman i pavarur me bazë në Rripin e Gazës dhe kohët e fundit ishte shëruar nga plagët e marra nga një tjetër sulm ajror izraelit në nëntor përpara fillimit të armëpushimit të përkohshëm midis Izraelit dhe Hamasit.

Enes Canli, shefi i zyrës së Anadolu në Jerusalem, i tha CNN-it se Al-Sawaf kishte humbur prindërit dhe anëtarët e tjerë të familjes në një sulm ajror të mëparshëm.

Ai ka lënë pas dy fëmijë të vegjël, shtoi ai.