Djali i mitur i liderit çeçen Kadyrov emërohet vëzhgues në batalionin e ushtrisë

Djali i mitur i liderit çeçen Kadyrov emërohet vëzhgues në batalionin e ushtrisë

Bota November 29, 2023 - 10:46

Djali i liderit çeçen Ramzan Kadyrov është emëruar si vëzhgues në një batalion të ri që është pjesë e forcave të ministrisë së mbrojtjes ruse.

Adam Kadyrov, i cili mbushi 16 vjeç javën e kaluar dhe u emërua së fundmi si shefi i truprojave të babait të tij, u shfaq në një video në rrjetet sociale të publikuar nga Ramzan Kadyrov në shtator duke goditur me grushte dhe shkelma një të burgosur të akuzuar për djegien e Kuranit.

Videoja nxiti reagime të ashpra.  Ramzan Kadyrov, një aleat i vendosur i presidentit rus Vladimir Putin, tha në atë kohë se ishte krenar për djalin e tij dhe e respektonte atë për arritjen e “idealeve të nderit, dinjitetit dhe mbrojtjes së besimit të tij për të rriturit”.

Adam Delimkhanov, i cili kryeson degën çeçene të Gardës Kombëtare ruse dhe është gjithashtu anëtar i parlamentit rus, tha të martën se djali i tij ishte emëruar  vëzhgues i batalionit.

“Ky vendim erdhi si rezultat i shërbimve të rëndësishme të Adam në ruajtjen e vlerave fetare, familjare dhe kulturore të popullit tonë”, tha Delimkhanovi, i cili konsiderohet zyrtari i dytë më i lartë i Çeçenisë pas Kadyrov. /abcnews