Ukraina: Ish-luftëtarët e Wagner-it janë kthyer në Bakhmut

Ukraina: Ish-luftëtarët e Wagner-it janë kthyer në Bakhmut

Bota September 28, 2023 - 08:14

Luftëtarët që kishin luftuar më parë në Ukrainë për grupin mercenar rus Wagner janë kthyer në fushën e betejës në lindje, sipas ushtrisë ukrainase.

Mercenarët e Wagner ishin tërhequr nga qyteti lindor i Ukrainës, Bakhmut në maj, ndërsa ia dorëzonin kontrollin e zonës ushtrisë ruse, shkruan CNN.

Pas rebelimit të dështuar të grupit të fshehtë në qershor, ekspertët e sigurisë parashikuan se Kremlini do të kërkonte të thithte më tej grupin në ushtrinë ruse.

Të mërkurën, Zëvendës Komandanti i Komunikimeve për trupat ukrainase në Lindje, Serhii Cherevatyi, tha se ish-luftëtarët e Wagner-it që ishin kthyer në Ukrainë tani po punonin për Ministrinë ruse të Mbrojtjes ose strukturat e saj të lidhura dhe ishin bashkuar si individë dhe jo si njësi. /abcnews